Az orosz média pénteki jelentése szerint Anatolij Antonov orosz védelmi miniszter-helyettes közölte, hogy az Ukrajna által kérelmezett időszakban, május 26-30. között nem valósítható meg rendkívüli megfigyelő repülés, akkor ugyanis Magyarország, Olaszország és Szlovénia tervez közös megfigyelő repülést Oroszország légterében. A miniszterhelyettes azt javasolta Ukrajnának, hogy a szerződéssel összhangban kérje el ezektől az országoktól a légi felvételeket azokról a térségekről, amelyek érdeklik, és alaposan elemezze ki őket.
Antonov szerint Ukrajna szerdán fordult a tárcájához azzal a kéréssel, hogy május 26-30-a között újabb rendkívüli megfigyelő repüléseket végezhessen Oroszország területe felett a Nyitott égbolt szerződés keretében. Antonov felhívta a figyelmet arra, hogy amióta létezik ez a szerződés, csak egyszer fordult elő, hogy ilyen kivételes kéréssel fordultak Oroszországhoz: ugyancsak Ukrajna kért tőle erre engedélyt március 20-24. közötti megfigyelő repülésre.
“Az ukrán fél azonban sajnálatos módon nem továbbította a szerződés konzultatív bizottságának az utóbbi rendkívüli megfigyelő repülés légi felvételeit, nem adott továbbá választ arra, hogy eloszlottak-e aggodalmai, és indokolt volt-e ilyen kivételes ellenőrzés” – mondta Antonov, aki szerint Ukrajna ezzel megsértette a szerződés “szellemét és betűjét”.
Moszkva szerint az ukrán félnek a rendkívüli megfigyelést kérelmeznie kell a szervezet konzultatív tanácsától, és jóvá is kell hagyatnia. Antonov hangsúlyozta, hogy Oroszország kész megvizsgálni az ukrán kérést a testület következő ülésén, de mivel egy időben csak egy megfigyelő repülés folyhat egy adott ország területe felett, Kijevnek egyeztetnie kell más tagországokkal, hogy az általa kérelmezett időszakban ne hajtsanak végre ilyen missziót Oroszország légterében.
A fegyvertelen ellenőrző repüléseket lehetővé tevő Nyitott égbolt szerződést 1992-ben írta alá 27 állam Helsinkiben, és azóta további hét ország csatlakozott hozzá. A megállapodás alapján eddig több száz ellenőrző repülést hajtottak végre a részes államok területe felett Vancouvertől Vlagyivosztokig. A megfigyelő repülések célja a bizalom, a biztonság és a stabilitás erősítése. Magyarország legutóbb április közepén Kanadával közösen végzett megfigyelő repülést Oroszország felett.