Kelet-Ukrajnában addig folytatódik a katonai művelet, amíg a “terroristák terrorizálják” a helyi lakosságot – jelentette ki hétfőn Arszen Avakov belügyminiszter.
Avakov Harkivban beszélt erről, ahol látogatást tett a terrorellenes műveletben részt vevő fegyveres erőknél. A tárcavezető közölte, hogy egyelőre indokolatlan lenne leállítani a terrorellenes műveletet Luhanszk és Donyeck megyében, és a katonai fellépés addig folytatódik, amíg “a terroristák terrorizálják” az ottani lakosságot – jelentette az UNIAN hírügynökség.
A belügyminiszter szerint a május 25-i elnökválasztás idejére provokációk készülnek, de a rendőrség kész útjukat állni. Meggyőződését fejezte ki, hogy a két kelet-ukrajnai szakadár megyében is megtartják a szavazást. A belügyminisztérium övezetekre osztotta fel az országot kockázatuk szerint, és a hatóságok “nagy és hipernagy” figyelmet szentelnek nekik – tette hozzá Avakov.
Moszkva és a kelet-ukrajnai szakadárok többször is felszólították Kijevet, hogy vessen véget a kelet-ukrajnai terrorellenes műveletnek. Hétfőn Szerhij Taruta, Donyeck megye tényleges, az új kijevi vezetés által kinevezett vezetője is ezt szorgalmazta.
A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által létrehozott “donyecki, valamint luhanszki népköztársaságok” egyoldalúan kinyilvánították hétfőn Ukrajnától való függetlenségüket az előző nap a régiók önállóságáról tartott népszavazások eredményére hivatkozva. A szakadárok közölték, hogy május 25-én nem engedik megrendezni az ukrajnai elnökválasztást, de Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány mindent megtesz az igazságos és átlátható szavazás megrendezése érdekében, jóllehet a Donyeck és a Luhanszk megye egyes területein ez nem lesz könnyű.
Újabb szankciók
Közben Kanada gazdasági és utazási korlátozásokat vezetett be tizenkét orosz és Moszkva-barát ukrán tisztségviselő ellen hétfőn, néhány órával az után, hogy az Európai Unió hasonló szankciókat léptetett életbe tizenhárom moszkvai és kelet-ukrajnai közhivatalnok ellen.
A kanadai büntetőlistán hat orosz és hat ukrajnai tisztségviselő szerepel, Ottawa vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtja őket. Stephen Harper miniszterelnök bejelentése szerint ők “segítették elő Ukrajna szuverenitásának és területi épségének megsértését”. A kanadai “feketelistára” került többek között Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök, Szergej Menyajlo szavesztopoli kormányzó, Oleg Szaveljev Krím-ügyi orosz miniszter, illetve a donyecki és luhanszki szakadárok több vezetője.
Kanada Oroszország legádázabb bírálója lett a kelet-ukrajnai, illetve krími válság kirobbanás óta, és az Egyesült Államokhoz, illetve az EU-hoz hasonlóan már több korlátozást vezetett be ellene.