Orosz elemzők nem kételkednek, hogy Vlagyimir Putyin elnök támogatni fogja ezt az eszmét. Moszkva mindig is sürgette a válság politikai megoldását a szomszédos országban.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter a Gazeta Wyborcza lengyel lapnak adott interjúban kijelentette, hogy most nem az Oroszország elleni szankciókra, hanem párbeszédre van szükség.
Oroszország kész arra, hogy bármilyen tárgyalóasztalhoz üljön külföldi partnerekkel annak érdekében, hogy megállítsák a kijevi junta bűncselekményeit. Már többször kijelentette, hogy a Genf-1 telejesítéséhez nem valamiféle mechanizmusok hiányoznak, a probléma abban rejlik, hogy az USA és az EU nem hajlandó rákényszeríteni Kijevet a megállapodások szigorú teljesítésére. Az odesszai tragédia teljesen megváltoztatta Ukrajna belpolitikai drámájának a képét, és óvatosságra intette az egész világot. Rá kell kényszeríteni a kijevi hatóságokat, hogy kezdjenek párbeszédet Kelet-Ukrajnával – mondta Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes:
“Úgy tűnik, hogy külső segítség nélkül a kijevi kormány képtelen párbeszédet folytatni. Úgy gondolom, hogy az elkövetkező napokban intenzív erőfeszítéseket tesznek egy ilyen párbeszéd megkezdéséért. Hogy végre megoldjuk a problémákat, amelyek szenvedést és halált hoznak az ukrán népnek.”
Moszkva véleménye szerint, most már nem az a fontos, hogy kidolgoznak-e valamilyen mechanizmust Genfben, hanem az, hogy milyen állást foglal Washington, hajlandó lesz-e rákényszeríteni Kijevet a megállapodások teljesítésére. Tájékozott kijevi források szerint a kelet-ukrajnai hadműveleteket már közvetlenül a CIA és az amerikai FBI irányítja. És felelősség a kijevi junta esetleges új bűncselekményeiért Dél- és Kelet-Ukrajnában, a polgárháborúért mostantól kezdve a Fehér Házra hárul.
Bécsben William Hague brit külügyminiszter is támogatta a Genf-2 megrendezését. „Ha van lehetőség, hogy új életet leheljünk a Genfben három héttel ezelőtt elért megállapodásokba, akkor ezt meg kell csinálni” – mondta a riportereknek.
Herman Van Rompuy az Európa Tanács elnöke, Oroszország és az EU közötti bizalom helyreállítására szólított fel, amely az ukrán válság miatt romlott el. „Ma a legfontosabb, hogy kezdeményezzük a bizalom helyreállítását Oroszországgal. Erre mindkét félnek szüksége van” – idézi Rompuy-t a belga Le Soir c. lap.