A gázvezeték tulajdonosa nem lehet egyben a gáz szállítója is – áll a csomag egyik alapvető szabályozásában. Az EU ily módon szét akarja választani az eladási és a szállítási területet.
Ezen kívül az energiacsomag követelményeinek megfelelően a vállalatokra, beleértve a Gazpromot is, vagyonátruházás vonatkozik egy független operátornak. Azonban, Oroszország szerint, ezek a követelmények ellent mondanak az EU WTO-ban vállalat kötelezettségeinek. Hiszen a szervezet egyik alapvető rendelkezése a nemzetközi kereskedelem liberalizációja. Európa pedig ezzel nyíltan akadályt görget a Gazprom elé a szállítást illetően – mondja a Zerich Capital Management beruházó vállalat elemzője, Viktor Markov:
“A Harmadik Energiacsomag célja a Gazpromra történő nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy később befolyással legyen az árpolitikára. Ezen kívül az EU azt szeretné, hogy a Gazprom részesedése az európai gázellátásban csökkenjen. Ezért próbálnak más beszállítókat találni, azonban valódi alternatíva nincs.”
Most a helyzet a WTO eljárásaival összhangban fog alakulni. Az Oroszország és az EU közötti vitás kérdések eldöntésére két hónap áll rendelkezésre kétoldalú tárgyalások keretében. Az elemzők véleménye szerint, Oroszországnak van esélye, hogy megegyezzen az EU-val anélkül, hogy az ügy bíróságra kerüljön. Annál is inkább, mivel a Déli Áramlatról szóló államközi megállapodást jóval a Harmadik Energiacsomag normáinak lefektetését megelőzően kötötték. Így a Déli Áramlat jelenlegi projektje szerint a vezeték Bulgárián, majd Szerbián, Magyarországon, Szlovénián megy keresztül egészen Olaszország északi részéig. A gázvezeték teljesítménye: 63 milliárd köbméter évente.