Az európai rakétavédelmi rendszert használják az oroszok ellen

Az Egyesült Államok európai rakétavédelmi rendszerét újból arra használják fel, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra. A napokban Joe Biden amerikai alelnök megerősítette, hogy Lengyelországba legkésőbb 2018-ban telepítik az európai rakétavédelmi rendszer alkotóelemeit.

Dánia bejelentette, hogy esetleg csatlakozna a rendszerhez. A Nyugat tehetetlenségében a hidegháború eszköztárához nyúl, hiszen nem tudja befolyásolni Oroszország álláspontját az ukrajnai és krími kérdésben.

Az európai rakétavédelmi rendszer nem irányul Oroszország ellen – ismételgetik mantraszerűen a nyugati politikusok. Azonban, amint Moszkva és a Nyugat viszonyában nézeteltérések alakulnak ki valamely problémában, az európai rakétavédelem kérdése óhatatlanul előtérbe kerül, a rakétavédelmi rendszer alkotóelemei pedig egyre közelebb kerülnek az orosz határhoz. Most az egyszer az ukrán kérdés szolgált provokáló tényezőként – mutat rá a Stratégiai Konjunktúra Központjának igazgatója, Ivan Konovalov.

A rakétavédelmi probléma nem új keletű. A felek – az USA, a NATO és Oroszország – mégsem jutottak közös nevezőre. Mert ugyanis Oroszország jogi erővel bíró garanciákat követel arra vonatkozólag, hogy a rendszer nem irányul az orosz hadászati potenciál ellen. A Nyugat nem akar ilyen garanciákat adni. Természetesen az, ami jelenleg Ukrajnában történik, kiélezi a helyzetet a rakétavédelmi rendszer körül, mivel ez az egyik mozzanat, ahol Oroszország, az USA és a NATO ellentéte viszonylag komolyan kiéleződött. Abban a helyzetben, amikor a Nyugat bármilyen eszköztárhoz hajlandó nyúlni, csakhogy nyomást gyakoroljon Oroszországra, a rakétavédelem megint előtérbe került. Ez elsősorban politikai játék.

Eredetileg az európai rakétavédelmi rendszer kialakításának hivatalos indokaként az iráni nukleáris programot nevezték meg. Jelenleg e tekintetben bizonyos előrehaladást sikerült elérni. Mindazonáltal az európai rakétavédelmi rendszer kifejlesztése folytatódik. Februárban a Rota spanyol tengeri bázisra megérkezett az első amerikai hadihajó, amelyik az USA európai rakétavédelmi rendszerének egyik alkotóeleme lesz. Idővel további három hajó érkezésére lehet számítani. Azonkívül a spanyol hatóságok engedélyezték, hogy spanyol területen amerikai katonai személyeket és azok családtagjait helyezzék el, összesen 1400 személyt. Tavaly ősszel Romániában is megkezdődött az Egyesült Államok európai rakétavédelmi rendszerének kialakítása. A lengyelországi alkotóelemek eddig kérdésesek voltak, de most Joe Biden amerikai alelnök megerősítette, hogy legkésőbb 2018-ban oda is rakétavédelmi alkotóelemeket telepítenek. Ennek fejében az USA megígérte a lengyel hadsereg modernizációjának szavatolását. Bizonyos adatok szerint az Egyesült Államok máris 12 db F-16-os vadászgépet, szállító repülőgépeket és 300 katonát vezényelt Lengyelországba.

Az orosz külügyminisztérium – nyugati politikusok azon nyilatkozatait kommentálva, hogy Oroszországgal szemben szankciókat helyeznek kilátásba és azokat akár bővíthetik is, közvetve beleértve az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi szétbontakoztatását is, – kiemelte, hogy „azok a próbálkozások, hogy az erő nyelvén beszéljenek Moszkvával, szankciókkal fenyegessenek orosz állampolgárokat, a semmibe vezetnek”. A külügyi tárca rámutatott, hogy a nyomásgyakorlás nem a mi választásunk, azonban Oroszország részéről mindez nem marad megfelelő válasz nélkül.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez