A NATO nem ismeri el a Krím Oroszországhoz csatolását

A Krím orosz annektálása illegitim, törvénytelen, és a NATO-szövetségesek nem fogják elismerni – ezt közölte késő este Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szövetség főtitkára. Szerda reggel az orosz védelmi tárca pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kimerítette az oroszországi katonai létesítmények ellenőrzésére vonatkozó idei kvótáját.

A NATO-főtitkár elítélte Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentéseit azokról a jogszabályokról, amelyekkel az Oroszországi Föderáció magába fogadja a Krímet.

“Oroszország minden felszólítást figyelmen kívül hagyott, hogy térjen vissza a nemzetközi jog keretei közé, és veszélyes úton halad tovább” – véli Rasmussen, aki szerint Moszkva azzal, hogy megsérti Ukrajna szuverenitását és területi egységét, otrombán felrúgja saját nemzetközi kötelezettségeit. Ezt semmi sem magyarázhatja, és csak tovább mélyíti Oroszország nemzetközi elszigetelődését – tette hozzá.

Anders Fogh Rasmussen ugyanakkor aggodalmát fejezi ki, amiért egy ukrán katona meghalt kedden a Krímben, és mindenkit maximális önmérsékletre szólított fel.

Közben szerdán egy négytagú ukrán ellenőrző csoport érkezett Oroszország Belgorodi területére. Az orosz védelmi tárca ezzel kapcsolatban hívta fel a figyelmet arra, hogy kimerítette az EBESZ az oroszországi katonai létesítmények ellenőrzésére vonatkozó idei kvótáját, amelyet az úgynevezett Bécsi Dokumentumban szabályoztak.

Szergej Rizskov, a nukleáris veszélyek csökkentésével foglalkozó nemzeti központ vezetője szerint ez lesz az utolsó ilyen ellenőrzés idén. Az ukránoknak Rizskov szerint lehetősége lesz meggyőződniük arról, hogy a dél-oroszországi megyében nem folyik semmilyen, Ukrajnát fenyegető katonai tevékenység.

Most három, alapvető nemzetközi jogi dokumentum létezik, amelyek keretében katonai megfigyelők ellenőrizhetnek Oroszország területén: a már említett Bécsi Dokumentum, a Nyitott Égbolt Szerződés, valamint a hadászati támadó fegyverek számának további csökkentésével kapcsolatos intézkedésekről szóló (START-3) tárgyalásokon született orosz-amerikai megállapodás – magyarázta.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez