A Boeing 747-es legénysége még azelőtt fedezte fel a mindössze húszcentis, kifejletlen mandarinsiklót, hogy az utasok elfoglalták volna helyüket a fedélzeten. A pórul járt utasokat éjszakára hotelekben szállásolták el.
A repülőgépet fertőtlenítették, és ellenőrizték, hogy nem került-e több kígyó is a fedélzetre. A mandarinsiklót elaltatták, mivel az elsősorban Délkelet-Ázsiában előforduló, akár 1,2 méteresre is megnövő egzotikus kígyóhoz hasonló hüllők Ausztráliában elő nem forduló betegségeket vagy kártevőket hurcolhatnak be az országba.
Szakértők szerint a ceruzavastagságú, gyenge mérgű mandarinsikló közvetlenül nem veszélyes az emberre, ugyanakkor fennállt a lehetősége, hogy ha az állat egy társával együtt jut a szabadba, az súlyos ökológiai problémát okozhat.
A hatóságok szerint a kígyó egy Szingapúrból egy nappal korábban érkezett járatról került a sydneyi repülőtérre, arra azonban nem találtak még magyarázatot, hogy miként kerülhetett a Tokióba tartó gépre.
A Qantas légitársaság legutóbb januárban a Carinsből Pápua Új-Guineába tartó egyik járatán talált egy háromméteres pitont. A repülőgép szárnyára tekeredett állat nem élte túl az utat.