Tervezik a korallzátonyra ledobott bombák kiemelését

A mai napon az amerikai haditengerészet úgy nyilatkozott, megvizsgálják annak a lehetőségét, hogy kiemeljék a rosszul sikerült hadgyakorlat során a Nagy-korallzátonyra ledobott bombákat.


 

A napokban számoltunk be arról a hírről, miszerint egy amerikai-ausztrál közös hadgyakorlat során két AV-8B Harrier típusú repülőgép bevetés közben a robbanóanyag nélküli és nem élesített bombáit az UNESCO világörökség listáján szereplő Nagy-korallzátonyra dobta. Erre azért volt szükség, mivel repülés közben lefújták a gyakorlatukat, viszont nem volt elegendő üzemanyaguk a visszarepülésre, ezért kénytelenek voltak az óceánba dobni az összesen 900 kilogramm súlyú rakományát.

A amerikai 7. flotta parancsoksága úgy nyilatkozott, hogy pilótái közel bocsátották a vízbe, de nem okoztak kárt és természetesen nem robbantak fel a bombák. Az eset a Talisman Saber nevű amerikai-ausztrál közös hadgyakorlaton történt meg, melyen több mint 28.000 katona vesz részt.

Ausztráliában a zöld párt szóvivője, Larissa Waters fejezte ki pártja és országa felháborodását. “Elment az eszünk? … Egy ilyen természeti csodára az engedélyünkkel dobnak bombát?”

Az amerikai haditengerészet mérlegeli annak lehetőségét, hogy kiemeljék a bombákat az így is óriási károkat elszenvedett Nagy-korallzátonyból. Az Ausztrália észak-keleti partjainál húzódó, mintegy 345 ezer négyzetkilométeres természeti képződmény a legnagyobb korallzátony a világon. Az elmúlt közel harminc évben területének közel felét elveszítette a szélsőséges időjárási viszonyoknak és az ipari hatásoknak köszönhetően. Ezen okok miatt az UNESCO tervezi, hogy 2014-től a veszélyeztetett helyszínek listájára veszi. Ezek után érthető a nagy felháborodás és az amerikai igyekezet a károk enyhítésére.

Kép: hir24.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez