Ausztrál-japán bálnaháború

Ausztrália a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt szeretné visszaszorítani a japán bálnavadászatot, miközben a környezetvédők szabályos összecsapásokra készülnek.


Canberra és Tokió kapcsolatát évek óta beárnyékolja, hogy az ötödik óceánként emlegetett Déli-óceánban számos japán bálnavadász hajó tevékenykedik. Igaz, hogy 1986 óta az egész világon szinte teljesen be van tiltva, azaz erősen korlátozva van a vízi emlősök halászata, Japán mégis talált egy kiskaput a szabályozásban. Lehetőség van ugyanis úgynevezett tudományos célokra bálnákat elejteni, de az 1986-os egyezményben nincs benne, hogy mi számít “tudományos célnak” és továbbra is kereskedelmi mennyiségű állatot ölnek le. Számos kritika éri Japánt ezzel kapcsolatban, főleg Ausztrália részéről, mely a 60. szélességi foktól délre található Déli-óceánt egyfajta bálnarezervátummá szeretné kialakítani. Mark Dreyfus, ausztrál főügyész Hágában úgy fogalmazott, hogy a teljes, tehát a vitatott tudományos célú bálnavadászatot is be szeretné országa tiltani. Canberrát Hágában egyébként Új-Zéland is segíti.

Jogos a kérdés, hogy mekkora probléma is ez a fajta halászat? Egyes adatok szerint csupán egy szűk rétegnek van igényeit erre a luxustermékre. Japán évente közel 1000 csukabálnát ölhet le, miközben csak a Déli-óceánban félmillió ilyen állat él. Tokió államilag támogatja a halászatot, részben azért is, mivel ez hozzátartozik a japán tradíciókhoz. Az ázsiai szigetországban egyébként az 1960-as méretek 1 százalékára szorult vissza a bálnák halászata és a kormány szóvivője a hágai fejleményekről is úgy nyilatkozott, hogy amennyiben rájuk nézve káros döntés születik, nem fognak fellebbezni.

Az ausztrál Sea Shepard állatvédő csoport szabályos tengeri háborút folytat a japán halászok ellen, és a közelgő szezonra ős is felkészítik hajóikat. Az utóbbi években igencsak megnehezítették a halászok dolgát az aktivisták.

A meghallgatások egy napja értek véget Hágában, döntés az év végére születhet a 16 bíróból álló tanács részéről. Valószínűleg az ügy kimenetele nem fogja rontani a két ország kapcsolatait, hiszen egyrészt marginális a kérdés, mészrészt Tokió és Canberra is a szoros jövőbeli együttműködésben érdekelt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez