Elegük van Kolumbuszból

Október második hétfője, annak emlékére, hogy 1492-ben ezen a napon látta meg a Santa Maria egyik matróza Amerika partjait, mindeddig Kolumbusz-nap volt Amerikában. Most azonban Kolumbusznak úgy látszik lőttek – a politikai korrektség jegyében.

Egy időben arról vitáztak, hogy valójában ki is fedezte fel Amerikát. Kolumbusz Kristóf elsőbbségét már sokan elvitatták: a norvég vikingek mellett, akik Kanada partjainál vetettek horgonyt, és el is nevezték Vinlandnak a földet, szóba kerültek kelta szerzetesek, föníciai hajósok, sőt az utóbbi időben a kínai császári flotta is. De most egyre erősebben terjed a nézet, hogy Amerikát valójában nem kellett felfedezni – hiszen éltek itt már évezredekkel azelőtt is, hogy a nyugati (vagy éppen keleti) hajók partot értek volna. Sőt, tulajdonképpen a felfedezés egyáltalán nem is ünnepelni való dolog, hiszen az őslakosoknak semmi jót nem hozott. Alacsonyabb rendű emberekként kezelték őket, törzseiket háborúk és behurcolt járványok tizedelték. De mi legyen a Kolumbusz nappal? Legyen az Őslakosok Napja.

Mivel ezt az ünnepet nem szövetségi szinten hirdették ki, nem is a szövetségi törvényhozásnak kell erről döntenie. Az első fecske 1992-ben – a felfedezés ötszázadik évfordulóján – egy kaliforniai kisváros, Berkeley volt. Az ötletet először kevesen vették át, mára azonban futótűzként terjed. Legutóbb éppen két jelentős város: Minneapolis és Seattle tanácsa döntött úgy, hogy a genovai hajós helyett az őslakosokról emlékezik meg ezen a napon. De hasonló változás ment végbe Oregonban és Dél-Dakotában is. Hawaiin pedig a „Felfedezők Napja” lett október első hétfője, ahol az európaiak helyett a polinéz hajósokról emlékeznek meg, akik először népesítették be a szigeteket.

A változásokat kezdeményező őslakos szervezet egyik képviselője, Kshama Swabnti szerint „ha megismerjük Kolumbusz valós történetét és a napot a társadalmi igazságosság és az őslakos kultúra ünnepévé tesszük, átláthatjuk a kapcsolatot a fájdalommal teli történelem és a mai kirekesztettség, szegénység, és diszkriminációk között, amiben a megmaradt őslakos közösségek élnek.” Amerika mai közvéleménye, amelyben egyre erősebb a történelmi felelősségtudat és a kisebbségek iránti megértés igénye, pozitívan fogadja a kezdeményezést. Így a Kolumbusz-nap minden bizonnyal hamarosan végleg eltűnik. Persze vannak azért olyanok is, akiknek mindez nem tetszik: az olasz-amerikaiak. Számukra ugyanis a genovai hajós, akik felfedezte az Újvilágot, a közösségük első számú hőse.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez