Az Alstom igazgatótanácsa 2014. június 20-án megkapta a General Electric (GE) módosított ajánlatát, valamint a Siemens és a Mitsubishi Heavy Industries módosított ajánlatát az Alstom erőmű üzletágainak felvásárlására vonatkozóan. Az igazgatótanács által kijelölt, független igazgatókból álló eseti bizottság Jean-Martin Folz vezetésével az ajánlatokat több alkalommal alaposan tanulmányozta. Az eseti bizottság, valamint az ajánlatok értékelésébe bevont pénzügyi és jogi tanácsadók véleményére alapozva, az Alstom igazgatótanácsa a GE ajánlatának támogatását javasolja.
Az Alstom igazgatói megelégedettségüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a javaslat tekintetében eredményes egyeztetés zajlott a befektetők és a Francia Állam között, amely az Alstom és a részvényesek érdekét szolgálja, ugyanakkor garanciákat nyújt a Francia Állam fenntartásaira.
A GENERAL ELECTRIC AJÁNLATA
A korábbi bejelentés szerint, a GE felvásárolná az Alstom Hőerőmű (Thermal Power), Megújuló Energiaforrások (Renewable Power), az Energiaátviteli Hálózat (Grid) üzletágait, beleértve a központi vállalatirányítást és a megosztott szolgáltató központot (shared service) is, rögzített és változatlan áron, amely 12,35 milliárd euró tőkeértéket és 11,4 milliárd euró piaci értéket képvisel.
A módosított ajánlat értelmében, a tranzakciót követően az Alstom és a GE vegyesvállalatokat hozna létre az Energiaátviteli Hálózat (Grid) és a Megújuló Energiaforrások (Renewable Power) üzletágakban. Az Energiaátviteli Hálózat tekintetében mindkét cég 50%-os részesedést kapna egy globális vállalatban, amely az Alstom Grid, valamint a GE Digital Energy üzletágait foglalná magában. A Megújuló Energiaforrások üzletág tekintetében mindkét vállalat 50%-os részesedést szerezne az Alstom Tengerbe telepített Szélturbina és Vízerőművek divíziójában.
Mindezeken felül, az Alstom és a GE 50-50% részesedéssel egy Globális Atomerőművi és egy Francia Gőzturbina szövetséget hozna létre, amely magában foglalná az atomerőművek számára kifejlesztett Arabelle típusú gőzturbina gyártását és karbantartását, valamint az Alstom gőzturbinák franciaországi üzembehelyezését és karbantartását. A Francia Állam továbbá elsőbbségi részvényt birtokolna, amely által vétó és más vállalatirányítási jogokkal rendelkezne franciaországi biztonsági és atomerőmű technológiai ügyek tekintetében.
Az Alstom befektetése ezekbe az energetikai szövetségekbe 2,5 milliárd eurót tesz ki, ha ezek a cégek nem rendelkeznek adóssággal és szabad készpénzállományuk van. Ezeknek a szövetségeknek a működési szabályzata szokásos részvényesi megállapodásokat foglal magába, általános vállalatirányítási és fizetésképességi jogokkal.
Végül, a GE javasolja egy globális vállalati szövetség felállítását, amelynek részeként a GE eladná 2013-ban 500 millió dollár árbevételű, és 1.200 alkalmazottal rendelkező vasúti jelzőberendezés üzletágának 100%-át az Alstomnak. Ezen túlmenően pedig a vállalatok több együttműködési megállapodást is aláírnának GE mozdonyok karbantartásáról az USA-n kívül, valamint K+F, beszerzési, gyártási és értékesítési támogatásról az USA-ban.
Az erre a célra felállított, független igazgatókból álló eseti bizottság pénzügyi és jogi tanácsadók bevonásával vizsgálta meg a GE ajánlatát. Az igazgatótanács pénzügyi tanácsadója arra következtetésre jutott, hogy a GE ajánlata az Alstom számára pénzügyi szempontból elfogadhatónak tekinthető. Az igazgatótanács jogi tanácsadója arra következtetésre jutott, hogy a GE ajánlata jogi szempontból kedvezőnek tekinthető, különösen annak a fényében, hogy az rögzített és végleges felvásárlási árat tartalmaz, nem ír elő képviseletet és garanciákat, és hogy a GE által tett ajánlatmódosítások megfelelő választ adnak a Francia Állam fenntartásaira. Az igazgatótanács egyhangúlag elismerte ezen ajánlat stratégiai és ipari értékét és úgy döntött, hogy ezt az ajánlatot támogatja és felhatalmazza Patrick Kront az Alstom elnök-vezérigazgatóját, hogy tegye meg a következő lépéseket, amelyek magukban foglalják az Alstom Csoport üzemi tanácsainak tájékoztatását és a velük való konzultációt.
A SIEMENS ÉS A MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES AJÁNLATA
Az igazgatótanács az eseti bizottság, a jogi és pénzügyi tanácsadók segítségével megvizsgálta a Siemens és a Mitsubishi Heavy Industries 2014. június 16-i, valamint 2014. június 20-án átvett módosított ajánlatát is.
A módosított ajánlat értelmében a Siemens megvásárolná az Alstom Gázturbina üzletágát 4,3 milliárd eurós tőke értékért, 400 millió euróval többért mint, ami az eredeti ajánlatban szerepelt. A Mitsubishi Heavy Industries 40% részesedést kíván vásárolni az Alstom Gőzturbina, Energiaátviteli Hálózat és Vízerőmű üzletágaiban egyetlen holding társaságon keresztül 3,9 milliárd euró értékben. Ezen felül a Siemens akár 50-50% részesedéssel vegyesvállalatot hozna létre az Alstommal a vasúti biztosító- és jelzőberendezések, valamint a közlekedési infrastruktúra területén.
A felülvizsgálatot követően az igazgatótanács egyhangúan úgy határozott, hogy ez az ajánlat nem képviseli megfelelően az Alstom és részvényeseinek érdekeit.
A KÖVETKEZŐ LÉPÉSEK
A GE tranzakció véglegesítése az üzemi tanáccsal történő konzultációhoz, versenyhivatali fúzió kontroll- és más szabályozási engedélyekhez – így a Francia Külföldi Befektetési engedélyhez – kötött. A francia ipari szövetségek (AFEP-Medef) szabályainak megfelelően, a tranzakcióról a végleges döntést a részvényesek mondhatják majd ki.
Amennyiben az ajánlat elfogadásra és véglegesítésre kerül, az Alstom a saját tulajdonában lévő Közlekedés üzletágra, valamint a GE-vel közösen létrehozott energetikai szövetségek működtetésére összpontosítana. Az Alstom a tranzakcióból befolyó bevételét Közlekedés üzletágának megerősítésére, energetikai szövetségének támogatására, adósságainak kiegyenlítésére fordítaná, valamint részvényeseit fizetné ki.
Patrick Kron, az Alstom elnök-vezérigazgatója elmondta: “Az Alstom és a GE egymást kiegészítő erőmű üzletágai egy erősebb egységet hoznának létre, amelynek megvannak az eszközei arra, hogy az ügyfeleit globális szinten tudja kiszolgálni, valamint hosszú távon fektessen humán erőforrásba és technológiai fejlesztésekbe. Az Alstom ehhez az erős egységhez kapcsolódna energetikai szövetségein keresztül. Az Alstom piacvezető, széles technológiai portfólióval rendelkező, világszerte jelen lévő Közlekedés üzletága tovább erősödhetne a dinamikus piacon a GE vasúti biztosító- és jelzőberendezés üzletágának átvételével, valamint a GE-vel létrehozott kiterjedt vasúti szövetséggel.”