Elnökválasztás közeleg Elefántcsontparton

A kormányzó párt már elkezdte az előkészületeket az októberben esedékes elnökválasztásra. Az pedig szinte biztosra vehető, hogy Alassane Ouattara jelenlegi államfő másodszorra is versenybe száll az elnöki székért. A nyugat-afrikai országban már most érezhető a feszültség, öt éve ugyanis polgárháborúba torkollott az elnökválasztás.

Alassane Ouattara első számú koalíciós partnere, a Henri Konan Bedie által vezetett Elefántcsontparti Demokratikus Párt (PDCI) közölte, hogy támogatja Ouattara elnök újraválasztását és érdekelt a közös kormányzás fenntartásában. A PDCI-én belül azonban nem mindenki támogatta a  vezetés döntését. A bírálók szerint  előnytelen alku született az Ouattara vezette Republikánus Párttal (RDR). A párt kongresszusát ezért több ismert politikus bojkottálta, köztük Charles Konan Banny volt miniszterelnök, aki jelezte, hogy a kongresszus döntésének ellenére indulni fog az októberi elnökválasztáson.

Henri Konan Bedie már tavaly októberben jelezte, hogy támogatja Ouattara elnök újraválasztását, de csak azzal a feltétellel, hogyha a 2020-as elnökválasztáson már ők állíthatnak jelöltet. Az elefántcsontparti alkotmány ugyanis kétszer öt éves ciklusban korlátozza az elnöki mandátumok számát. Ouattara elnöknek tehát 2020-ban  távoznia kell az elnöki székből, ha idén októberben újraválasztják. Nem lenne meglepő, ha öt év múlva Bedie váltaná Ouattarát az elnöki székben. A politikus ugyanis korábban már volt az ország elnöke,  1999-ben  puccsal mozdították el a hatalomból. Ráadásul Ouattara elnök sokat köszönhet Bediének, aki a 2010-es elnökválasztáson visszalépett a javára a második fordulóban.

Elefántcsontparton már most érezhető a feszültség. 2010-ben ugyanis polgárháborút eredményezett Ouattara elnök győzelme, miután az akkori elnök Laurent Gbagbo nem volt hajlandó elfogadni választási vereségét. A politikai krízisnek végül az Ouattarát és Bediét támogató milicisták vetettek véget, miután északról megindulva elfoglalták a fővárost, majd az ország gazdasági és kereskedelmi központját, Abidzsánt. Gbagbót azonban francia kommandósok mozdították el a hatalomból és fogták el egy földalatti bunkerben. A volt elnököt azóta emberiség ellen bűncselekmények elkövetése miatt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé állították, ítélet azonban még nem született az ügyében.

Ouattara öt éves elnöksége  megosztja az országot. A burkina fasó-i származású elnök számos nemzetközi elismerést kapott, amiért sikerült viszonylagos békét és nyugalmat teremteni. Emellett sokan elismerték az általa bevezetett gazdasági reformokat is, amelyekkel sikerült visszacsábítani a külföldi befektetőket az országba. A nemzetközi üzleti körök bizalmát jelzi, hogy az elmúlt öt évben több mint 4 milliárd dolláros beruházásokra került sor Elefántcsontparton. A hatalmas méreteket öltő munkanélküliség és szegénység ellen azonban nem sikerült hatásosan fellépnie az elnöknek. Az országban pedig sokan még mindig „bevándorlóként” tekintenek Ouattarára, aki inkább az északi régiókban számít népszerűnek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez