Brazília: szolgálatba álltak az orosz helikopterek
Két hónappal azután, hogy a dél-amerikai országba érkezett a Brazil Légierő (FAB) által vásárolt Mi-35-ös helikopterek utolsó szériája, a forgószárnyasok immár szolgálatba álltak az Escuadrón Poti század kötelékében.
A Brazíliában AH-2 Sabre névre keresztelt helikopterek az ország északi részén fekvő Porto Velho (BAPV) légibázisán adnak szolgálatot, ahonnan a nagy kiterjedésű kelet-amazóniai régió légterét felügyelik majd. Az első Mi-35-ösöket még 2010-ben vehette át a FAB, az orosz fél pedig 2014 novemberéig négy turnusban szállította le a 12 forgószárnyast. A helikopterek szétszerelve érkeztek Brazíliába egy Antonov AN-124-es szállítógép fedélzetén, összeszerelésüket egy közös orosz-brazil szakértőbrigád végezte.
A Mi-35-ös, az egykor a Magyar Honvédség által is üzemben tartott, az aktív szolgálatból 2012 decemberében kivont legendás Mi-24-es továbbfejlesztett változata, amely modernizált avionikája és fegyverrendszerei mellett extrém időjárási körülmények között jobb repülési tulajdonságokkal rendelkezik, mint az alaptípus. A térségben a venezuelai légierő is repüli a Mi-35-öt.
A FAB nem kevés botránytól kísért repülőgép-vásárlási tendere, valamint a helikopterpark modernizálása csak megerősítik az ASD Reports védelmi piacelemző adatait, amelyek szerint a brazil hadi kiadások 2020-ra elérhetik a 41,1 milliárd dollárt, ami a védelmi költségvetés évenkénti 4,34%-os emelkedését jelenti.
A brazil védelmi tárca jelenleg mintegy 31,5 milliárd dollárból gazdálkodik, ezzel pedig az ország a katonai célokra legtöbbet költő nemzetek sorában a 10. helyet foglalja el a világon. Érdekes tény, hogy egy brit kutatás szerint 2045-re Brazília Francia-, Német- és Olaszországot is maga mögé utasítva, világviszonylatban a hatodik helyre kúszhat fel a védelmi célokra legtöbbet áldozó országok listáján.
A térségben a legütőképesebb hadseregnek számító brazil fegyveres erőkre központi szerep hárul Dél-Amerika stabilitásának fenntartásában, legyen szó akár az egyes országok között feszülő külpolitikai ellentétek, vagy a szervezett bűnözés kordában tartásáról.
(Fotó: Wikipedia)