Kína vezetése jóváhagyta a világ legnagyobb vízerőművének építését.

Kína vezetése jóváhagyta a világ legnagyobb vízerőművének építését a Tibeti-fennsík keleti peremén, a Jarlung Cangpo folyón. A nagyszabású projekt célja, hogy évente 300 milliárd kilowattóra villamos energiát termeljen, ami több mint háromszorosa a jelenlegi legnagyobb vízerőmű, a Három-szurdok-gát kapacitásának.


A projekt azonban nemcsak Kína energiaellátását érinti, hanem több millió indiai és bangladesi lakos életét is befolyásolhatja. A Jarlung Cangpo folyó, amely Tibet szent folyójaként ismert, az indiai Brahmaputra folyóban folytatódik, majd Bangladesben torkollik a Gangeszbe. India és Banglades aggodalmukat fejezték ki a gát építése miatt, mivel az jelentős ökológiai és társadalmi hatásokkal járhat.


A vízerőmű építése komoly mérnöki kihívásokat jelent, mivel a folyó egy 50 kilométeres szakaszon 2000 méter szintet esik, ami hatalmas energiakinyerési potenciált rejt magában. Az építkezés azonban jelentős ökológiai károkat is okozhat, és több ezer embert kell kitelepíteni a területről.
A projekt fontos szerepet játszik Kína szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló céljainak elérésében, és ösztönözni fogja a kapcsolódó iparágakat, például a gépgyártást, valamint munkahelyeket teremt Tibetben.


Kép forrása
Forrás

(Visited 7 times, 7 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez