38 év után találtak rá a félelmetes óriásméhre

A tudósok korábban azt hitték, hogy kihalt, most azonban találtak belőle egy példányt Indonéziában.

Az elmúlt napokban a Galápagos-szigeteken talált óriás teknősbéka után újabb fajról derült ki, hogy a tudományos feltételezés ellenére mégsem halt ki. A  háziméhnél négyszer nagyobb óriásméh (Mehachile pluto) nőstény példányát fedezték fel ausztrál és amerikai biológusok egy termeszvárban Észak-Maluku tartományban, Indonéziában. A becslések szerint körülbelül 6.35 centiméteres szárnyszélességű, szarvasbogárhoz hasonló állkapcsú méhfajt utoljára több évtizede látták.

000bee2

“Abszolút lélegzetelállító volt látni a rovarok “repülő bulldogját”. Korábban azt hittük, már nem is létezik, most pedig igazi bizonyítékunk van rá, hogy él. Előttünk volt a vadonban, láttuk, hogy milyen gyönyörű és hatalmas a valóságban, hallottuk a hangját, ahogy zümmögtette hatalmas szárnyait, miközben elrepült a fejem mellett. Egyszerűen hihetetlen volt” – áradozott a rovart lefényképező Clay Bolt rovarfotós. A Newsweeknek azt mondta, hogy az elmúlt csaknem 40 évben a méh lényegében rejtőzködött.

000bee

Az 1858 óta ismert indonéz óriásméhet először Alfred Russel Wallace brit felfedező és természettudós az indonéziai Bacan-szigeteken látta, melyek a Malaku-szigetcsoporthoz tartoznak. Az angol nyelvterületeken ezért Wallace-féle óriásméhnek is hívják a fajt. Ezt követően 1981-ben egy amerikai entomológus figyelte meg őket,  most pedig az ausztrál-amerikai kutatócsoportnak volt szerencséje. Így újra feléledt a remény, hogy a nőstényen kívül még több egyed is rejtőzködhet az indonéz térség erdőiben.

Fotó: claybolt.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez