Kivégezték a terrorista szekta 7 tagját Japánban
23 évvel azután végeztek az Aum szekta vezérével és hat hívével, hogy gyilkos ideggáz-támadás történt a metróban Tokióban. A szekta tagjai szaringázt juttattak a levegőbe öt metrókocsiban. Ennek következtében 13 ember meghalt és sokan megsérültek.
Később kiderült, hogy korábban egy vidéki városban próbálkoztak hasonló akcióval. Összesen 6.300 ember sérült meg. Sokan egy életre elveszítették a látásukat és a tájékozódó képességüket. A szekta felvállalta a felelősséget és bocsánatot kért. A tetteseket – köztük a szekta vezérét – hamar elfogták és halálra is ítélték. Az ítéletet csak most hajtották végre…
Az igazságügyi miniszterasszony azzal indokolta döntését, hogy a szekta különösen nagy veszélyt jelentett a közbiztonságra. Semmiképp sem szabad megengedni, hogy bármilyen hasonló akció megismétlődhessen! – hangsúlyozta a miniszterasszony. Az áldozatok és családtagjaik arra hívják fel a figyelmet, hogy a kivégzés halogatásának politikai okai voltak. Az Aum szekta fénykorában vonzotta a fiatalokat: több mint tízezer tagja volt. Köztük menő ügyvédek és orvosok. A politikai pártok számítottak a szekta támogatására. Senki sem gondolta ugyanis komolyan, hogy a szekta vezére, Aszahara Soko komolyan veszi tanítását és “beteljesíti az utolsó ítéletet”. Most az Aum szekta hét tagját végezték ki – köztük a vezért, Aszahara Sokot. Még hatan várakoznak a halálsoron. Japánban csak ritkán alkalmazzák a halálbüntetést. Most minden valószínűség szerint azért döntött a konzervatív kormányzat a hét szektatag kivégzése mellett, hogy figyelmeztessen mindenkit: a terrorizmus Japánban halál büntetéssel jár!
Tokióban lesz a következő olimpia és ebből az alkalomból több mint félmillió vendégmunkás érkezik külföldről. A japánok nagyon bizalmatlanok a külföldiekkel szemben, de munkaerőre szükség van az építkezésekhez. A japán sajtó a terrorista szekta tagjainak kivégzését összeköti a külföldi munkaerő érkezésével. Őket is figyelmeztetni akarják: Japán kőkeményen lesújt a terrorizmusra. Míg Európában és az Egyesült Államokban sok terrorcselekmény volt az elmúlt években, Japánt ez elkerülte. Tokió konzervatív kormánya jelezni kívánta: mindent megtesz azért, hogy ez így maradjon a jövőben is…
Fotó: a tokiói szaringáz-támadás / Wikimedia Commons