Javítani szeretném a Japán és Kína közötti kapcsolatokat – mondta Abe az újságíróknak a tokiói Haneda repülőtéren, mielőtt elindult Pekingbe.
Ez a találkozó (Hszi Csin-ping-el) nagyon fontos lépés. Azt szeretném, hogy Japán és Kína – mindkét országok felelős a nemzetközi békéért és stabilitásért- fejlesszék a kétoldalú kapcsolatokat, valamint megfelelő kommunikációval elkerüljék az esetleges összetűzéseket-tette hozzá.
A találkozóra az ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Fórumon (APEC) kerül sor Pekingben, amelynek csúcspontja az a kétnapos találkozó, melyen 21 ország vezetője vesz részt. Tokió már régóta sürgeti ezt a találkozót, de a pekingi vezetés rendre visszautasította. A két ország kapcsolatában folyamatos vita a Szenkaku szigetek (kínaiul Diaoju) hovatartozása, illetve még mindig nem jutottak dűlőre a második világháború eseményeit illetően.
Abe érkezése előtt a japán és a kínai külügyminiszter folytatott tárgyalásokat két év után először, szintén az APEC keretein belül. Wang Yi és Fumio Kisida találkozója volt az első magas szintű tárgyalás 2012 szeptembere óta, amikor a területi vita elmérgesedett a két ország között. Azóta kínai hajók és repülőgépek rendszeresen megközelítették a szigeteket, de rendre a japán parti őrségbe ütköztek. A tárgyalások eredményeképpen a két fél bejelentette: létrehoznak egy válságkezelő programot, hogy a helyzetet ellenőrzés alatt tudják tartani.
Fotó: Europress/AFP