Mecsetrombolással ismerte be vereségét az Iszlám Állam – Abadi
Haider Al-Abadi szerint a terrorszervezet “hivatalosan is elismerte a vereségét” azzal, hogy Moszulban lerombolt egy történelmi mecsetet.
Az al-Nouri nagymecsetet híres ferde minaretjével együtt felrobbantották a dzsihádisták, amikor megpróbálták megállítani a kormányerőket és szövetségeseiket egykori iraki központjukban – közölte az iraki hadsereg.
Az ISIS ugyanakkor azt állítja, hogy amerikai légicsapás rombolta le az épületegyüttest. Ezt Washingtonban tagadják. Légi felvételek tanúsága szerint a mecset nagyon komoly károkat szenvedett, nagy része oda lett.
A 800 éves mecset volt a színhelye az önjelölt kalifa, Abu Bakr al-Bagdadi első és mindeddig egyetlen nyilvános megjelenésének még 2014 nyarán. Az Iszlám Állam vezetőjéről szóló híreket azóta is az ott készült fotókkal illusztrálják világszerte.
A 12. században épült mecset lerombolását máris sokan elítélték. Egy amerikai katonai vezető szerint Moszul és egész Irak kiemelkedő, nagyszerű értékét semmisítették meg. Az iraki csapatok parancsnoka arról beszélt, hogy mindössze 50 méterre voltak a mecsettől, amikor ezt a “történelmi bűnt” elkövették az iszlamisták.
Moszulért, Irak második legnagyobb városáért tavaly október óta folyik a harc, az iraki biztonsági erők több ezer tagja mellett a kurd Pesmerga, szunnita arab törzsi harcosok és síita fegyveresek küzdenek azért, hogy visszavegyék a várost. Ebben az amerikaiak vezette koalíció légi támogatása és külföldi katonai tanácsadók segítik őket.
Moszul keleti részét már januárban visszafoglalták, a nyugati városrész azonban régi, szűk utcáival jóval komolyabb kihívás elé állította az ISIS elleni erőket. Kedden azt jelentette az iraki hadsereg, hogy sikerült áttörnie a dzsihádharcosok védelmi gyűrűjét és megkezdődhetett az óvárosban csapdába esett civilek menekülése.
A hadsereg szerint már nem lehet 300-nál több ISIS-harcos Moszulban, szemben az október 6 ezerrel. Az ENSZ ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a dzsihadisták élő pajzsként használhatnak mintegy 10 ezer embert. A civilek figyelmét szórólapokon hívták fel arra, hogy kerüljék el a nyílt tereket és próbáljanak meg menekülni.