A német hírszerzés lehallgatta a BBC, a New York Times és a Reuters újságíróit
Erről számol be legfrissebb számában a Der Spiegel. A német hetilap már korábban is közölt kínos leleplezéseket a BND tevékenységéről. Most dokumentumokra támaszkodva azt állítja: a német hírszerzés több tucat újságíró telefonját és e-mailjét szisztematikusan megfigyelte 1999-től kezdve.
Azt nem lehet tudni, hogy ez a megfigyelés leállt-e, illetve azt sem, hogy más külföldi újságírókat nem figyelt-e meg a BND – nyilatkozta az az újságíró, aki a leleplező riportot közölte a Der Spiegel legfrissebb számában.
A BND nem kívánt nyilatkozni az ügyben. A BBC felháborodásának adott hangot és a sajtószabadság megsértését emlegette. A Riporterek határok nélkül elnevezésű nemzetközi újságíró szervezet elítélte az újságírók megfigyelését. Annál is inkább, minthogy nemcsak a Németországban dolgozó újságírókról van szó, hanem a londoni és a New York-i szerkesztőségek megfigyeléséről is! Sőt az érintett újságírókat Afganisztánban, Pakisztánban és Nigériában is megfigyelték.
A Der Spiegel már korábban is közölt kínos leleplezéseket arról, hogy a BND szövetséges országok vezetőit is lehallgatta. 2013-ban például arról számolt be a német hetilap, hogy a hírszerzés behatolt több NATO-szövetséges kormányzati információs rendszerébe, elsősorban a belügyminisztériumokat vették célba az Egyesült Államokban, Lengyelországban, Ausztriában, Dániában és Horvátországban. 2015-ben derült ki, hogy a BND az amerikaiak kérésére lehallgatta az EU brüsszeli bizottságát, az Élysée-palotát és a külügyet Párizsban. Persze Snowden, aki az NSA munkatársa volt az USA elektronikus hírszerző központjában, beszámolt arról, hogy az amerikaiak még Angela Merkel telefonját is lehallgatták. Obama elnök akkor bocsánatot kért és szentül megígérte: ennek véget vetnek! Kevesen hiszik el, hogy ez valóban meg is történt…
Képünk illusztráció / Flickr