Hová fektet be Kína Latin Amerikában – íme az öt legnagyobb

Az öt legnagyobb kínai befektetés Latin-Amerikában – nincs véletlen –  abban az ágazatban történt, amely  bárhol a világon a legnagobb befektetéseket vonzza : a energetikában. Három nagy kínai cég, a Sinopec, CNPC és Cnooc vezeti az ázsiai óriás befektetéseit a kontinensen.

Tavaly szeptemberben a venezuelai olajügyz Miniszter bejelentette, hogy a China National Petroleum Corporation (CNPC) 28 milliárd US dollárt juttat az Oronoco vidékén lévő Faja Petrolifera de Orinico nevű új projeknek. A CNPC a világ második legnagyobb tőkével rendelkező olajipari cégének, a Petrochinának az anyavállalata. Ehhez jött még egy 14 milliárd dolláros befektetés a Sinopec (China Petroleum & Chemical Corporation) részéről. Utóbbi vállalat a térségben egyéb nagyberuházásokban is érdekelt.

Brazíliában a China Petroleum & Chemical Corporation (CNPC) megszerezte a spanyol Repsol tulajdonhányadának 40 százalékát 7.100 millió dollárért, majd a portugál GALP 30 százaléka következett. A kínai tőke megtelepedése pontos mutatja az ázsiai érdekeltségek  stratégiáját:  eszerint Kína meglévő és már működő cégekbe vásárolja be magát Latin-Amerikában.

Ez az üzletpolitika nem csak Brazíliában érvényes, hasonló történt Aregentínában is: a Cnooc (China National Offshore Oil Corporation) mostanra a második legnagyobb olajipari cég Argentínában az államosított spanyol YPF után. Az első nagy befektetés 2010-ben történt, amikor a Cnooc megvette az agentin Bridas 50 százalékát 3100 millió dollárért. A Bridas pedig még abban az évben, novemberben – már kínai többséggel – megvásárolta a Pan Amercan Energy 100 százalékát 7 milliárd dolláért. Aztán 2010. februárjában a Pan American Energy az Esso Argentina 100 százalékával lett gazdagabb, mintegy 800 millió dollár ellenértékért.

A következő állomás Peru, ahol az olaj és a gázüzleten túl   a legnagyobb kínai befektetések a bánaiparban találhatók. Azzal, hogy Kína megszerezte a Las Bambas rézbánya MMG LTD konzorciumát (fotó fent), az ország gazdaságtörténetének legnagyobb ilyen üzletét hozta tető alá. Kína 19 milliárd dollárra megnövete a perui bányaiparba befektetett tőkéjét. A perui Kereskedelmi Kamara szerint Kína jelenleg a perui bányipar 30 százalékát birtokolja.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez