A nyitott fejtésű bányában az omlás a késő esti órákban történt és mivel egy távoli településről van szó, a mentési munkát csak másnak reggel kezdhették meg. A helyszínre sietett a polgári védelem, a helyi tűzoltók és a Vöröskereszt, de később a hadsereg és a rendőrség is megérkezett. A mentőmunkálatokat végzők véleménye szerint nagyon nehéz lesz a bentrekedt embereket élve a felszínre hozni.
A hatóságoknak nem sikerült a helyszínről elküldeniük azt a mintegy kétezer kíváncsi embert, akik a bányaomlás körül összesereglettek és a mentést figyelik, hiszen többeknek családtagjaik rekedtek odalent.
Kolumbiában a gazdasági szükség miatt nem kevesen kezdenek illegális bányászatba, hogy az ily módon kitermelt szenet vagy más terméket eladják és ezzel tartsák el családjaikat. Mivel egy-egy ilyen bányába az ország messzi településeiről is érkeznek munkások, a hatóságok szerint nehéz lesz az áldozatok azonosítása.
A Nép Védői elnevezésű szervezet már kérte a kormányt, hogy tegyen lépéseket az ilyen tragédiák megelőzésére: Santander de Quilichao körzetében mintegy 1500 ember és családja él az illegális bányászatból, munkájukat életveszélyes körülmények között végzik.
A bányászati minisztérium szerint nagyon nehéz ezekkel a bányákkal: ha egyet bezáratnak, kettő új nyílik helyettük. Bár ezt nem teszik hozzá, de ez a munkalehetőségek hiánya miatt van így – mondják a szervezet képviselői. Rafael Pardo munkaügyi minister becslése szerint közel ötezer kiskorú gyermek is dolgozik az ilyen bányákban. Mivel ők könnyebben beférnek a keskeny vájatokba….