OX513A – Brazília is génmanipulált vérszívókkal harcol a dengue ellen

Brazíliában törzskönyvezték az OX513A-t. Nem valami tudományos-fantasztikus történetről van szó,  a brazil biobiztonsági hivatal ugyanis elfogadta a génmanipulált szúnyogok árusítását és kibocsájtását a dengue-láztól sújtott területeken. A vérszopókat a némileg fantáziátlan, ám igen futurisztikus OX513A néven jegyezték be az országban.

A rendkívül kellemetlen és veszélyes betegség vírusát az állott vizekben szélsebesen szaporodó Aedes aegypti szúnyog hordozza, valamint terjeszti csípésével. A heves lázzál, hányással és izületi fájdalmakkal, rosszabb esetben belső vérzésekkel járó dengue-láz ellen egyelőre oltás nem létezik, a betegség ellen vagy szúnyogriasztó krémmel vagy a vérszopók számának drasztikus csökkentésével lehet védekezni.

A brazil természetvédelmi hatóság most ez utóbbi megoldás mellett döntött, amikor laboratóriumi körülmények között tenyésztett, génmódosított szúnyogok kibocsájtását kezdeményezte.

Az eljárás egyszerű, a tenyésztett hímeket szándékosan hibás, úgynevezett “időzített bomba génnel” fegyverezték fel. A szabadon bocsájtott hímek szaporodnak az egészséges nőstényekkel, az utódok azonban még az ivarérés előtt elpusztulnak köszönhetően a működésbe lépő hibás génnek.

“Az OX513A az első törzskönyvezett génmanipulált rovar az országban – mondta a brazil biobiztonsági hivatal szóvivője az AFP hírügynökségnek, majd hozzátette, hogy a szúnyogot a Panamában is működő Oxitec brit cég fejlesztette.

A természetvédők természetesen nem örültek a laboratóriumban gyártott szúnyogok kihelyezésének, a hatóságok azonban nyugalomra intettek: “az OX513A teljesen biztonságos.”

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 50 évvel ez előtt a dengue-láz kilenc országban alig 15 000 fertőzést okozott, míg a szám mára 100 országban, 390 millió betegre növekedett. Csak Brazíliában évi félmillió ember kapja el a vírust , amely minden évben több tucat halálos áldozatot is követel.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez