Elhagyhatják a civilek és a felkelők Aleppót
Aszad erői és szövetségeseik visszavonultak aleppói állásaikból, hogy a felkelők kivonulhassanak az észak-szíriai város keleti negyedeiből – közölte szerdán a damaszkuszi külügyminisztérium.
A közlemény szerint Damaszkusz megtesz mindent annak érdekében, hogy stabilizálják a helyzetet Aleppóban, akadálymentesen elszállítsák a civileket, és eljuttassák a városba a humanitárius segélyeket. Moszkva hétfőn jelentette be, hogy az orosz és szíriai fegyveres erők csütörtökön nyolcórás időszakra felfüggesztik Aleppó támadását. Szerdán azután közölték, hogy az október 20-án helyi idő szerint reggel 8 órakor kezdődő “humanitárius szünetet” további három órával meghosszabbítják, így a fegyvernyugvás este 7 óráig lesz életben.
Ez idő alatt a civilek és a kormányellenes fegyveresek két folyosón át elhagyhatják a várost a török határ közelében fekvő Idlíb irányába. Szergej Rudszkoj altábornagy, az orosz vezérkar műveleti főosztályának vezetője a városból távozó civileknek teljes körű biztonságot, orvosi ellátást és ideiglenes szállást ígért.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet közben New Yorkban közölte, hogy a világszervezet Biztonság Tanácsának (BT) egyes tagjai elutasították azt a nyilatkozattervezetet, amelyet Oroszország terjesztett be a testület elé az aleppói fegyvernyugvás támogatásáról.
Csurkin tudatta, hogy Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Franciaország és Ukrajna szavazott az indítvány ellen, de nem tudja, hogy mi nem tetszett nekik a szövegtervezetben. A TASZSZ jelentése szerint a nyilatkozatban az állt volna, hogy a BT üdvözöli az orosz és szíriai erők bejelentését a légicsapások – hétfőn életbe lépett – felfüggesztéséről Aleppóban.
Emellett felszólította volna azokat az országokat, amelyek befolyással bírnak az aleppói fegyveres csoportokra, hogy tegyenek nagyobb erőfeszítéseket a mérsékelt fegyveresek elválasztására a BT nyilvántartásában szereplő terrorista csoportoktól, illetve akadályozzák meg azt, hogy az utóbbiakhoz eljussanak a pénzügyi és más anyagi támogatások.
Gennagyij Geraszimov orosz vezérkari főnök szerdán szintén arról beszélt, hogy noha az orosz légierő már több mint egy napja, kedd reggel óta nem hajt végre légicsapásokat Aleppónál, nincs jele annak, hogy a mérsékelt szíriai ellenzék fegyveresei elkülönülnének az terrorszervezetektől, mi több, a terroristák továbbra is a korábbi intenzitással lövik a város lakónegyedeit.
A brit ENSZ-nagykövet, Matthew Rycroft a szavazást követően annyit mondott: a humanitárius fegyvernyugvást üdvözlő nyilatkozat aligha javítaná annak esélyét, hogy teljesen vége legyen az aleppói bombázásoknak. Hozzátette, nyolc óra több mint a semmi, de ha valóban humanitárius segélyeket akarnak eljuttatni az ostromzár alatt lévő városba, arra legalább 48 órára volna szükség.
Az Interfax orosz hírügynökség David Pressmant, az amerikai ENSZ-nagykövet helyettesét idézte, aki szerint Moszkva a nyilatkozattervezettel azt próbálta elfogadtatni, amit Oroszország és a szíriai kormányzat Aleppóban művel.