Ennek ellenére a ,,félokos” telefonokon sokminden történik: játékok pörögnek és a fekete piacon beszerzett offline programok futnak a kapott SMS szövegüzenetek mellett. A múlt héten volt is némi botrány, amikor az amerikai USAid olyan közösségi hálót terített szét a szigeten, amely SMS útján működött, és ezen – a kubai hatóságok felháborodására – ,,demokratikus változásokra” buzdították a szigetlakókat.
Amikor Kubába érkeztem, nem tudtam, hogyan szóljak a szüleimnek, hogy minden rendben van. Ekkor megpróbálkoztam az SMS-el és a papám otthon meg is kapta az üzenetet – meséli Tatyana Escribano mexikói lány.
Bár a világ nagy részén az SMS már a lefutott dolgok között van, Kubában éppen a virágkorát éli. Amikor lehetővé tették a magánvállalkozásokat, a telefonos gyors értekezés életfontosságúvá vált: az éttermek és a különböző szolgáltatások számos fontos kereskedelmi műveletet SMS útján közvetítenek. Ott rendelik meg az árút és ott adják el a portékjukat. S némileg még a reklám helyét is átvették, ugyanis egyes szórakozóhelyek SMS-t küldenek szét vélt és valós vendégeiknek, hogy aznap este például ki lép fel náluk.
Sloppy Joe’s, aki Graham Greene egyik novállájában lett híres, szintén SMS üzeneteket küld a feltételezett klienseinek: ez egy formája annak, hogy idecsalogassuk a látogatókat és a bárunk ezzel is nagyobb forgalmat biztosítson magának. Bár ma már könnyebb internet kapcsolatra találni Kubában, az elmúlt évben 137 internet központ nyílt Kubában. Az áruk azonban borsos, vagyis az otthoni internet erősen korlátozott és engedélyhez kötött, a szállodákban viszont 4,5 és 8 US/dollár között van egy óra szörfölés. Ez pedig egy olyan országban, ahol az átlagjövedelem havi 20 US/dollárnak felel meg.
Az USAid által bekötött szolgáltatás, a ZunZuneo 2009 és 2012 között elsősorban sport és kulturális üzeneteket továbbított. Jelenleg a szigetországban vannak hasonló szolgáltatások, így például az állami tulajdonú Cubadebate, amely mintegy havi 1 dollárért elküldi a nap legfontosabb híreit a klienseinek. A szolgáltatásra interneten lehet bejelentkezni a www.entumovil.cu címen és akkor küldik a híreket a színházprogramtól az időjáráson át a horoszkópig.
Ezen túl létezik egy belső közösségi háló, a ‘Buzón’ nevű, amelyhez SMS útján lehet csatlakozni és 100 karakteres üzenetek továbbítására alkalmas.
Az állami szolgáltató, a Cubasel jelenleg 1,2 millió előfizetővel bír, ez igen alacsony a fejlődő világban. Ez a lakosság 11 százallékát éri el, hiszen igen drágán adja a portékát: a telefonhívás ára 35 dollárcent külföldre percenként, belföldön csak 9 cent, az SMS külföldre 1 dollár.
A megoldás gyakran az, hogy a szigetlakó külföldi rokona tölti fel a telefonját, például az ír Ezetop cég egy hónap alatt 4 millió dollár értékben biztosított kártyafeltöltést Kubában – ez mintegy 160 ezer tranzakciónak felel meg. A feltöltések nagy részét a szigeten belül használják fel és jelenleg azon dolgozik az ír cég, hogy a kubaiak a jövőben megkaphassák e-mailjeiket telefonon is.
S akkor talán már nem ,,félinteligensek” lesznek a telefonok Kubában sem.