Az AFP hírügynökség tényfeltáró riportja szerint az USA Nemzetközi Fejlesztési Hivatala (USAID) egy ZunZuneo névre hallgató, low-tech mobiltelefonokra írt közösségi médiát fejlesztett ki, hogy Kubában az Arab Tavaszhoz hasonló tüntetéseket provokáljanak.
A kolibri – Kubában “zunzun” – szárnyának suhogása után szabadon ZunZuneo névre keresztelt hálózatot, mint az internetet helyettesítő közösségi médiát népszerűsítették, a rendszer valós célját azonban megfelelő titoktartás övezte.
Mint kiderült, a ZunZuneo fejlesztését offsore bankszámlákról hamis cégek pénzelték, a szoftvert pedig nehezen lekövethető, Spanyolországban, Nicaraguában, Costa Ricában és a Kajmán-szigeteken található szerverekről futatta Washington.
A kezdeményezésben részt vevő Mobile Accord cég nemrégiben nyilvánosságra hozott dokumentumai szerint ” a Művelet sikerének érdekében semmiképpen sem eshet szó az USA kormányának részvételéről a projektben”, illetve a fejlesztők szerint a részvevők komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a program megjelenésében tisztán kereskedelmi jelleg tükröződjön.
A kiszivárogtatott információkra reagálva a Fehér Ház sajtószóvivője Jay Carney kijelentette, hogy a művelet távolról sem volt “titkos” sokkal inkább csak “diszkrétnek” lehetett titulálni. Carney azt is kifejtette, hogy a programot a megfelelő kongresszusi bizottságok felügyelete alatt irányították, így az minden szempontból megfelelt az USA idevágó törvényi szabályozásának.
Fénykorában, 2010-ben a ZunZuneo körülbelül 40 000 kubai felhasználóval üzemelt, azonban 2012-re a program kifulladt, így a szolgáltatást hamarosan beszüntették.
A Mobile Accord napvilágot látott információi szerint a rendszer felhasználóiról részletes aktákat vezettek Washingtonban, ahol azok politikai érzékenységéről és beállítottságáról gyűjtöttek információkat az USAID munkatársai.
Az AFP értesülései szerint a program nem sokkal az után kezdődött, hogy az USAID egy, a kubai Cubacel mobilszolgáltatóba beépült kém segítségével megszerezte több mint félmillió felhasználó adatait az állami telekommunikációs cégtől.
A projekt kezdetekben csak rövid, politikamentes szöveges üzenetek terjesztésére szolgált, hamarosan azonban egy jóval bonyolultabb rendszer kifejlesztésébe fogtak a tervezőmérnökök. Amint megfelelő mennyiségű felhasználóval rendelkezett a ZunZuneo, az USAID komolyabb politikai tartalmú üzenetek terjesztésébe fogott, ahogy az iroda munkatársai fogalmaztak “megpróbáltunk hatást gyakorolni az állam és a társadalom hatalmi egyensúlyára a szigetországban”.
A program végül nem vezetett sehová sem és 2012-re lassan leállították a hamvába holt zavargáskeltő ZunZuneot, ám addigra az USAID dollárezreket csengetett ki az üzenetekért az állami mobilszolgáltatónak.
Kubában persze nem tört ki forradalom, tavasszal pedig legfeljebb május elseje alkalmából vonultak utcára a kubaiak, és a robbanó szivarok, mérgezett bélyegek, egy elvetélt partraszállás, több száz meghiúsult merénylet és elpazarolt dollármilliók után a reakciós közösségi média sem bírt a Kubai Forradalommal.