Morales külügyminiszterével, David Choquehuanca-val fogadta az 5 fős észak-amerikai delegációt a bolíviai kormánypalotában, a Palacio Quemadóban. A találkozóra alig egy nappal az után került sor, hogy Morales keményen kritizálta Washingtont, mivel nézetei szerint az USA közvetlenül beavatkozik a venezuelai belpolitikai konfliktusba.
A Tom Harkinnal folytatott megbeszélések után mindkét fél a két ország közötti diplomáciai kapcsolat újrafelvétele mellett foglalt állás, amelyek 6 éve szakadtak meg, miután kiutasították Bolíviából az USA nagykövetét, Phillip Goldberget.
Goldbergnek egyébként 2008-ban azért kellett csomagolnia, mert a kormány vádjai szerint a szeparatista Santa Cruz-i ellenzék és a jelenleg kormányzó MAS-szal szembehelyezkedő alapítványokat és érdekcsoportokat támogatott több millió dolláros összegekkel. Az is tény, hogy Goldbergnek nagy tapasztalatai voltak a területi függetlenségükért harcoló szegmensek felkarolásában, mivel korábban Boszniában, majd pedig bolíviai kinevezése előtt Pristinában vezette az USA diplomáciai misszióját, ahol Koszovó elszakadásánál is bábáskodott. A GlobalResarch intézet publikációjában Goldberg működését csak mint Bolívia „balkanizációjára tett erőfeszítésként” emlegette, amelynek célja a szakadár Santa Cruz-i konzervativ kreol oligarchia támogatása volt Evo Morales szocialista “indiánkormánya” ellen.
Később Bolívia kitette az országból a DEA-, majd 2013-ban az USAID-nak is mennie kellett, mivel bebizonyosodott, hogy a segélyszervezet komoly politikai aknamunkát végzett a kormány ellen.
A két ország közötti némileg feszült viszony ellenére Harkin, a Szenátus Egészség-, Oktatás és Munkaügyi Bizottságának elnöke abbéli reményét juttatta kifejezésre, hogy az USA és Bolívia a jövőben képes lesz normalizálni kapcsolatait.
Az El Deber napilapnak nyilatkozva Morales elomondta, hogy Bolívia készén áll a párbeszédre, amennyiben az a felek egyenlőségén, valamint “a kölcsönös tiszteleten alapulna”.
A Harkin vezette kongresszusi csoportot a demokrata párt baloldali frakciójaként tartja számon a sajtó. A George Miller, María Cantwell, Bernard Sanders, Jared Huffman és Rush Holt részvételével erősített észak-amerikai delegáció néhány nappal korábban Chilébe látogatott, ahol Michelle Bachelettel is folytattak megbeszéléseket.
A csoport tagjainak politikai előéletét vizsgálva egyébként arra a megállapításra juthatunk, hogy a Harkint kísérő törvényhozók korábban rendre olyan emberi jogi szervezetek tagjai voltak, amelyek a latin-amerikai katonai diktatúrák idején szót emeltek a jogtiprások és az USA által támogatott intézményes elnyomás ellen.