Sáfrány, kecsketej, spagetti: ezekből is készül fagyi
Világszerte nyalják kicsik és nagyok, de mindenhol másmilyet. Fagyi-körkép következik a világ körül.
A fagyasztott joghurt, ahogy a neve is mutatja, joghurtból készül. Így kevesebb zsírt tartalmaz a nálunk ismert fagyinál. Ez nem mindig igaz, a mérhetetlen feltétek (cukorka, magvak, szirupok) miatt. Frogurtként készítették először az 1970-es években az Egyesült Államok keleti partjainál. Népszerűvé viszont csak az 1980-as években vált, amikor hirtelen nagyon sokakat kezdett foglalkoztatni az egészséges táplálkozás.
A legenda szerint először a 16. században készítették az indiai kuflit. Akkoriban csak az uralkodó osztály élvezte a kúp alakú, Himalája jegéből készült hűsítőt. A mai árusok különleges jéggel és sóval töltött edényekben tárolják. A többi fagyihoz képest jóval sűrűbb kufli órákon át fő lassú tűzön, leginkább pisztáciával, sáfránnyal és kardamommal ízesítik.
A helyi vulkánok tetejéről gyűjtött hóból készítettek először fagyit a mexikóiak. A ma paletas néven ismert finomság legfontosabb alapanyaga vagy a víz és a gyümölcs, vagy a tej, vagy a tejszín. Sós és fűszeres ízesítésű is lehet. A spanyol gyarmattartók monopolizálták a paletast és csak 1821-ben vált széles körben is elérhetővé. Ma már szobra is van a mexikói Tocumbóban.
Németországban nagy szomorúságot okoz a tapasztalatlan kicsiknek a Spaghetti-Eis. Ők még nem tudják, csak látszólag kaptak spagettit a desszert helyett. Dario Fontanella 1969-ben készítette el a spagetti fagyit, hogy Mannheimben ne hiányozzon neki annyira a hazája, Olaszország. Paradicsompasszírozón engedte át a fehér fagyit, eperlekvárral a szószt, kókuszreszelékkel és fehér csokival pedig a sajtot imitálta.
Az ais kacang jégbabot jelent és rendkívül népszerű Malajziában és Szingapúrban. A jégből és főzött piros babból álló finomság az 1950-es években terjedt el. Akkor még kézzel formázták a jeget, ma már gép végzi ezt a feladatot. A helyiek nagyon szeretik a duriánnal tálalt változatot, de rakható rá cukrozott gabonapehely, zselé, szirup, magvak és tej is.
A török dondurma annyira rágós és tömör, hogy akár késsel és villával is fogyasztható. Édesített kecsketejből és a vadorchideák hagymájából (salep) készül és egy bizonyos földközi-tengeri pisztáciafa édes gyantájával (masztix) ízesítik. Mivel a salep egyre kevésbé elérhető, tilos exportálni a dondurmát. Így Törökországon kívül nem is egyszerű igazit találni.
Japánban mochi-t, azaz rizssütit esznek újévkor. Általában kettő-három eltérő színű és ízesítésű gombócból áll egy adag. A jégkrémet előbb színes rizslisztbe, majd kukoricakeményítőbe forgatják. Bár magának a rizssütinek hosszú történelme van, mai formájában először a Lottie cég alkotta meg a mochi-t az 1980-as években. Mióta 1993-ban elkerült az Egyesült Államokba, világkarrierje töretlen.
Forrás: fairmont.com, Wikimedia Commons, Flickr