A panamai hatóságok még tavaly júliusban tartóztatták fel a hajót, mivel a vámosok több kubai Sa-2-es légvédelmi rakétára valamint egy Míg-21-es vadászgépre bukkantak egy barnacukor-szállítmányban.
Míg a 32 fős legénység szabadon távozhat, addig a kapitány és két másik tiszt ellen törvénytelen fegyverkereskedelem vádjával indít eljárást a panamai igazságszolgáltatás, mivel, mint elmondták, a szállítmány „veszélybe sodorta az ország biztonságát”.
Kuba a hajó feltartóztatása után röviddel elismerte, hogy észak-koreai hajón több tonna fegyvert küldtek az ázsiai országba, felújítás és nagyjavítás céljából. A kubai közlemény szerint a hajón 10 ezer tonna cukor mellett egy-egy, NATO-kód szerint Sa-2 és Sa-3-as és légvédelmi rakétát, további kilenc rakétát szétszerelve, két MiG-21-es repülőgépet és az utóbbiakban alkalmazható 15 sugárhajtóművet szállítottak. Egyébként a három fegyverrendszert alkalmazta annak idején a Magyar Néphadsereg is.
Az ENSZ Észak-Koreával szemben foganatosított szankciói értelmében Phenjan nem exportálhat fegyverrendszereket külföldre – az észak-koreai kormány csak a könnyűfegyverek importjára jogosult.
A korlátozásokat megszigorították, miután Phenjan február 12-én végrehajtotta harmadik kísérleti atomrobbantását, így nemzetközi és szuverén vizeken is feltartóztathatóak átvizsgálás céljából.