Brazil tudósok egy csoportja biztató eredményeket hozó kutatsokat folytat a láthatatlanná tévő köpönyeg előállításának irányéban – vagyis úgy tűnik, hogy nem kell sokat várni annak az anyagnak az előállítására, amely úgy von be egy másik anyagot, tárgyat vagy emebrt, hogy az a külső szemlélő számára láthatatlanná válik. A dolog titka a fényvisszaverés változó frekvenciájában rejlik. Ezt persze már az antik görögök is tudták és nem is keveset foglalkoztak a kérdéssel – nekik is csábító volt egy láthatatlan lepel alatt ott lenni, ahol senki sem sejti…
Ugyanakkor a közelmúltban még majdnem egységesen az a vélemény volt az uralkodó, hogy az elmélet szép, az igény nagy, de a láthatatlanná tévő lepel anyagszerűsítése nem lehetséges. Vagyis nem lehetséges úgy körbeburkolni egy tárgyat, hogy azt a visszaverődő fény ne érje el és ezzel láthatatlanná tegye.
A barzil tudósok ezzel szemben azt állítják, hogy van ennél a körbecsomagolásnál egy sokkal egyszerűbb és kézzel foghatóbb megoldás is. A dolgok lényegét először 2006-ban javasolták: használjanak egy olyan mesterséges anyagot – ugyenevezett metamatériát – , amelynek a tulajdonságai közé a negatív visszatükrézés tartozik és ezzel vonják körbe az elrejteni kívánt tárgyat. Vagyis az egyik lehetőség, hogy létrehozzák a metamateriát, amely eltéríti mindazokat a fényhullámkat, amelyek láthatóvá teszik a vele körbevont tárgyat. A másik módszer pedig nem a fényhullámokat térítené el, hanem azokat nyelné el, vagyis megsemmisítené őket.
A dolog így elméletileg nem tűnik bonyolultnak, vagyis egy küldő mágneses térből kiindulva módosítják annak a fénynek a frekvenciájját, amelyet el kell nyelni és ezzel a tárgyat virtuálisan láthatatlanná teszik.
Ezen a témán a Rio de Janeiro-i Szövetségi Egyetemen Wilton Kort-Kamp, Felipe Rosa, Felipe Pinheiro és Carlos Farina kutatók dolgoznak. Mint mondják, ők elméleti prolémamegoldással foglalkoznak, a gyakorlatba nem ülteltik át az eredményt. Ezzel együtt szívesen látnak bárkit, aki ezt ki is próbálja, de eddig senki sem ajánlkozott náluk a megvalósításra. Pedig ha sikerül a kísérlet, akkor kész Harry Potter varázslatos köpönyege…