Elkészül Harry Potter láthatatlanná tévő köpönyege

Mégis lehetséges lesz belebújni Harry Potter láthatatlanná tévő köpönyegébe? Brazíliában sok minden lehetséges, még ez is. 

Brazil tudósok egy csoportja biztató eredményeket hozó kutatsokat folytat a láthatatlanná tévő köpönyeg előállításának irányéban – vagyis úgy tűnik, hogy nem kell sokat várni annak az anyagnak az előállítására, amely úgy von be egy másik anyagot, tárgyat vagy emebrt, hogy az a külső szemlélő számára láthatatlanná válik. A dolog titka a fényvisszaverés változó frekvenciájában rejlik. Ezt persze már az antik görögök is tudták és nem is keveset foglalkoztak a kérdéssel – nekik is csábító volt egy láthatatlan lepel alatt ott lenni, ahol senki sem sejti…

Ugyanakkor a közelmúltban még majdnem egységesen az a vélemény volt az uralkodó, hogy az elmélet szép, az igény nagy, de a láthatatlanná tévő lepel anyagszerűsítése nem lehetséges. Vagyis nem lehetséges úgy körbeburkolni egy tárgyat, hogy azt a visszaverődő fény ne érje el és ezzel láthatatlanná tegye. 

A barzil tudósok ezzel szemben azt állítják, hogy van ennél a körbecsomagolásnál egy sokkal egyszerűbb és kézzel foghatóbb megoldás is. A dolgok lényegét először 2006-ban javasolták: használjanak egy olyan mesterséges anyagot – ugyenevezett metamatériát – , amelynek a tulajdonságai közé a negatív visszatükrézés tartozik és ezzel vonják körbe az elrejteni kívánt tárgyat. Vagyis az egyik lehetőség, hogy létrehozzák a metamateriát, amely eltéríti mindazokat a fényhullámkat, amelyek láthatóvá teszik a vele körbevont tárgyat. A másik módszer pedig nem a fényhullámokat térítené el, hanem azokat nyelné el, vagyis megsemmisítené őket. 

A dolog így elméletileg nem tűnik bonyolultnak, vagyis  egy küldő mágneses térből kiindulva  módosítják annak a fénynek a frekvenciájját, amelyet el kell nyelni és ezzel a tárgyat virtuálisan láthatatlanná teszik.

Ezen a témán a Rio de Janeiro-i Szövetségi Egyetemen Wilton Kort-Kamp, Felipe Rosa, Felipe Pinheiro és Carlos Farina kutatók dolgoznak. Mint mondják, ők elméleti prolémamegoldással foglalkoznak, a gyakorlatba nem ülteltik át az eredményt. Ezzel együtt szívesen látnak bárkit, aki ezt ki is próbálja, de eddig senki sem ajánlkozott náluk a megvalósításra. Pedig ha sikerül a kísérlet, akkor kész Harry Potter varázslatos köpönyege…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez