Így változott a kínai gazdaság az elmúlt negyedévben
Az állami kiadásokkal és a rekordösszegű hitelkihelyezésekkel a háttérben a növekedés üteme megegyezett az első negyedévivel, amelyet a legalacsonyabbnak mértek 2009 óta.
A végső fogyasztás 73,4 százalékot tett ki az első félévi növekedésben, ami a gazdasági növekedés súlypontjaiban beállt változást jelez.
Az állóeszköz-beruházások 9 százalékkal nőttek január és június között, némileg alacsonyabb mértékben, mint az első öt hónapban, amikor 9,6 százalékot mértek.
A magánszektor befektetései látványosan veszítettek lendületükből: az első 5 hónapos 3,9 százalékos növekedéssel szemben a féléves adat 2,8 százalék.
Visszaesés mutatkozott az ingatlanberuházások számaiban is. Az első öt hónap 7 százalékát követően június végére a növekedés 6,1 százalékra esett.
Az ipari termelés júniusban 6,2 százalékos növekedést mutatott egyéves összehasonlításban, valamelyest emelkedett az áprilisi és májusi 6 százalékhoz képest.
A fogyasztás az idei év első felében 10,3 százalékkal bővült, azonos mértékben az első negyedévi növekedéssel.
A 31 városra kiterjedő felméréseken alapuló munkanélküliségi ráta a hivatalos közlés szerint 5 százalék körül van.
Gazdasági elemzők szerint az adatok a stabilitás jeleiről árulkodnak, amit biztatónak ítélnek. Ettől függetlenül úgy vélik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága előtt az év végéig még komoly kihívások állnak, ezért a gazdaságélénkítő politika fenntartására vagy akár fokozására is számítanak.
A kínai gazdaság mérsékelt, de tartós növekedéssel szilárd alapot képez ahhoz, hogy éves fejlesztési célját teljesíteni tudja – állapította meg Seng Laj-jün, a statisztikai hivatal szóvivője. Mindazonáltal – tette hozzá – a haza és külföldi körülmények “továbbra is bonyolultak és súlyosak, a lassulás irányába ható nyomás fennáll”.
A kínai kormány, gazdaságának folyamatos strukturális reformja mellett, 2016-ra 6,5 és 7 százalék között határozta meg a gazdasági növekedés tervszámait. Tavaly 6,9 százalékos volt a bruttó hazai össztermék (GDP) növekedése.