„Kinsa-Huk-Iskay” számolt vissza kecsuául a bolíviai Őslakos Népek rádiójának kommentátora miközben a La Pazban a Murillo López téren a bányász- és parasztszakszervezetek tagjai, diákok, katonák, rendőrök és politikusok figyelték visszafojtott lélegzettel a Xichang kínai rakétaindító telepről élőben közvetített képeket.
Miközben a Tupac Katari fantázianévnél jóval prózaibb, TKSAT-1-es típusszámmal ellátott első bolíviai műhold hordozórakétájának négy hajtóműve begyulladt és a rakéta elrúgta magától Xichang indítóállványát, a Murillo téren összegyűlt állami főméltóságok, akárcsak a kilövést iPhonjával filmező Evo Morales államfő könnyes szemmel figyelték a történelmi eseményt.
{youtube}itsrIUek_6E{/youtube}
Betty Tejada képviselőasszony, Gabriela Montaño szenátor, Vladimir Sánchez miniszter, Óscar Coca az Entel kommunikációs cég vezérigazgatója sőt Evo Moreles államfő is könnyeit nyelve nyilatkozott a sajtónak a Tupac Katari fellövéséről.
„Történelmi nap ez a mai – jegyezte meg Álvaro García Linera alelnök –jelen vagyunk az űrben, a földön és hamarosan a tengeren is – mondta Linera az ország tengeri kijáratának vitájára utalva a sajtónak.
A spanyol hódítók ellen felkelést kirobbantó Tupac Katari aimara hősről elnevezett műhold a Többnemzetiségű Állam trikolórja mellett az őslakosok zászlaját, a whipalát is a világűrbe repítette a bolíviai társadalom többségének legnagyobb örömére. Az ország lakosságának ugyanis 67%-a a Bolíviában elő 32 indián törzs egyikhez tartozónak vallja magát, akikről az elmúlt 500 évben megfeledkezett az ország elitje és akiket Evo Morales kormányzása óta először képvisel – legalábbis formálisan – az államhatalom.
{youtube}uw27uxO-e6Q{/youtube}
A Tupac Katari – amely három frekvencián működő harminc kommunikációs csatornán továbbít jeleket – hároméves fejlesztőmunka eredményeként született meg. A szerkezet 5.2 tonnát nyom és 110 akkumulátor, valamint két napelem látja el energiával. A tervek szerint a Kína Fejlesztési Bank által 300 millió dollárral finanszírozott szatellit 15 évig áll majd a Bolíviai Többnemzetiségű Állam szolgálatában. A tervek szerint az első szatellitet egy második is követné, amelyet Bartolina Sisáról, Tupac Katari feleségéről neveznének el.