Ezt Ostreicher fia közölte akkor, amikor bejelentette, hogy apja biztonságban van, visszaérkezett az Egyesült Államokba és jelenleg orvosi ellenőrzésen esik át meggyengült egészségi állapota miatt.
Carlos Romero bolíviai belügyminiszter a bolíviai kormány részéről cáfolta, hogy váltságdíjról vagy emberrablásról lett volna szó. Egy profi szöktetés volt – mondta. Szerinte az Egyesült Államok washingtoni követségének is van köze a történtekhez, mivel Ostreicher december 13-án mielőtt elhagyta volna Bolíviát, telefonon beszélt egy bizonyos Edmundo Ch-vel, aki az amerikai külképviseletnek dolgozik és tolmácsolt Ostreichernek.
A bolíviai kormányzat megvádolta az Egyesült Államokat, hogy részt vett a pénzmosás vádjával elítélt amerikai férfi megszöktetésében. A pénzmosás gyanúját és az illegális jövedelemszerzést Bolíviában két és fél évig nem sikerült bizonyítani, viszont komoly anyagi károkat okoztak az amerikai üzletembernek, aki 25 millió dollárt készült befektetni a rizstermesztésbe az andoki országban. Vagyonát lefoglalták és rendszeresen megkörnyékezték a rendőrök, hogy klönböző kisebb engedményekért pénzt szerezzenek tőle.
Jakob Ostreicher Santa Cruzban volt házi őrizetben, de onnan elutazott, majd La Pazban, a fővárosban bukkant fel és utána már csak Peruban került elő, ahol felszállt a chilei légitársaság gépére és elhagyta Latin-Amerikát. Arról egyelőre nincs adat, hogy mely határállomáson hagyta el Bolíviát.
Az Ostreicher-ügy 2011-ben kezdődött, amikor gazdasági befektetést kezdeményezett Bolíviában, de számos – később sembizonyított – vád alapján letartóztatták. Akkor helyezték házi őrizetbe, amikor kiderült: fogvatartói rendszeresen csúszópénzt követeltek tőle. Bolíviában a korrupt rendőröket vád alá helyezték.
Így érkezett meg Ostreicher a kórházba:
{youtube}f30EML0e46g{/youtube}