Az állatvédelem új és reménytkeltő lehetőségét jelenti ez az ötlet: 50 és 4000 dollár közötti áron tehet szert egy közösség, egy család vagy egy magánszemély egy kedves tengerlakóra.
Aztán háziasíthatja: az állatot elnevezheti, figyelheti a mozgását, kiteheti a képét otthon a falára és eközben érzelmi kapcsolatot alakíthat ki vele.
Az ötlet a Costa-Rica-i Tengeri Teknősök Megmentésére (Pretoma) alakult program köré alakult szervezet tagjaitól származik. A tengerbiológusokból, állatvédőkből és más, állatbarát magánszemélyekből álló csoport szomorúan állapította meg az elmúlt években, hogy milyen brutális módon és milyen széles körben folyik a tengeri állatok levadászása, megcsonkítása és ezzel megölése a Csendes-óceán térségében.
Különösen kegyetlenül járnak el a japán, kínai, koreai és tajvani halászok, akik a megcsonkított állatokat egyszerűen visszadobják a tengerbe, ahol aztán elpusztulnak.
Megfigyeléseik szerint évente mintegy 250 ezer tengeri teknős maradványát veti partra a víz, ez a szám Costa Rica esetében 15 ezerre tehető.
Hasonlóan szomorú sors vár a cápauszonyukért megkínzott állatokra: a világ hatodik legnagyobb cápauszony exportőre Costa Rica, évente 327 ezer állatot csonkítanak meg és dobnak vissza a tengerbe. Ez a tevékenység sajnos még legális is – hangsúlyozza Rándall Arauz, a program igazgatója.
A szervezet az ajándékozásra szánt állatokra egy kis adót ragaszt, amely kapcsolatban áll a szatelit-központtal. A központ az adón keresztül állandó jeleket kap az állat mozgásáról, a körülötte lévő tengeri környezetről, vízminőségről és vízhőmérsékletről. Ennek az adásnak a részét kapja – a GPS koordinátákhoz hasonló módon – az állat örökbefogadója, vagyis napi kapcsolatban lehet az ő cápájával vagy teknősével. Az adó felhelyezése nem okoz fájdalmat az állatnak és további életében sem korlátozza.
Az állattal kapcsolatos adatokban megjelenik a tulajdonos neve, illetve az állat minden fontos tulajdonsága. Az adásokat az Argos veszi – ez a franciaországi és Egyesült Államok-beli cég 20 éve foglalkozik szatelit-rendszerek jeleinek a vételével. Az örökbefogadástól azt is várják, hogy az állatokon keresztül fel lehessen venni a harcot az illegális halászatukkal foglalkozókkal – egyszerűen az állat megmutatja, merre járnak, ugyanis azt is érzékelik, ha menekülnek az állatok a halászok elől. S ha elterjed az állatok örökbe fogadása, követése, akkor talán ez is kihat a közvélemény formálására és talán arra is, hogy csökken az igény ezen állatok fogyasztására.
Vagyis fogadj örökbe vagy ajándékozz egy cápát vagy egy óriásreknőst Karácsonyra – ezzel megmented az állatot, harcolsz a védelmükért és állandóan úton lehetsz vele az internet segítségével a világtengerekben.