Ostreicher a kezdetektől ártatlannak vallotta magát, mint elmondta üzleti ügyben érkezett a Többnemzetiségű Államba, ahol 25 millió dollárt készült befektetni egy rizstermesztő vállalkozásba, ám 2011-ben – több amerikai napilap szerint – koholt vádak alapján le tartóztatták, majd a palmasolai börtönben tartották fogva az észak-amerikai üzletembert.
Később Ostreichert kábítószer-kereskedelemmel vádolták meg, ám a hatóságok nem találtak meggyőző bizonyítékokat a New York-i befektető ellen, aki időközben éhségsztrájkba kezdett a börtönben.
Egy 2012-ben kitört botrány során eljárást indítottak a bolíviai belügy több munkatársa ellen, mivel kiderült, hogy a minisztérium tisztviselői hamis vádak alapján zárták rács mögé és zsarolták meg Jacob Ostreicher.
Az üzletember lefoglalt javait – 18 000 tonna rizst, mezőgazdasági gépeket illetve jó pár szarvasmarhát – az eljáró hivatal munkatársai törvénytelen úton értékesítették. A letartóztatott tisztviselők 50.000 dolláros kenőpénzt kértek Ostreichertől annak szabadlábra helyezésért.
Az azóta házi őrizetben lévő Ostreichert az észak-amerikai Hamodia napilap szerint, december 11-én egy elit alakulat menekítette ki Bolíviából, ám az információt érdemes némi óvatossággal kezelni. Egyfelől mert se Bolívia sem az Egyesült Államok nem erősítette meg a hírt, illetve mivel az üzletember más úton is elhagyhatta az országot.
Ostreicher hozzátartozói megerősítették, hogy az üzletember az Egyesült Államokban tartózkodik.