A karibi ország – Venezuela, Bolívia és Nicaragua támogatásával – a jelenleg Bali szigetén folyó tanácskozáson ellenezte, hogy addig tegyék nemzetközi szinten lehetővé a külkereskedelmi akadályok további csökkentését, amíg Kubával szemben fenntartható a több mint fél évszázados embargó. A WTO (Világkereskedelemi Szervezet) alapokmányának megfelelően csak akkor lép érvénybe egy, a világ kereskedelmét érintő és a tagállamokra nézve erősen ajánlott intézkedés, amikor minden tagállam megszavazza azt – vagyis teljes egyetértés szükséges ezekben a kérdésekben.
Kubai vélemény szerint ezek az új, akadálymentesítő lépések részükről addig nem fogadhatóak el, amíg a szigetország teljejsen ki van zárva a világ kereskedelmi vérkeringéséből.
A szervezet vezető képviselői azzal érvelnek, hogy egy ilyen könnyítő lépés akár a szegény országokat is kedvezőbb helyzetbe hozhatná. Szerintük a kereskedelmi akadályok további leépítése nagy dollárforgalmat eredményezne és 20 millió munkahelyet hozna létre világméretekben.
A szegényebb államok képviselői szerint viszont az eddigi könnyítések nyomán sem lehetett a hátrányos helyzetű államoknak integrálódni a nagyobb kereskedelmi kapcsolatrendszerekbe – az intézkedések túlnyomó többsége a nagy cégek előtt nyitotta tágabbra a lehetőségeket. A munkahelyteremtés kívánatos lenne, ugyanakkor a jelenlegi folyamatok éppen ennek az ellenkezőjét mutatják és ezen aligha segít egy olyan intézkedés, amelyet a tagállamok többsége – helyzetükből adódóan – nem tud igénybe venni.
A szevezet ülése alatt a tanácskozás szinhelyén tüntetések zajlanak.
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) az egyetlen olyan nemzetközi gazdasági intézmény, amely a nemzetek közötti kereskedelem szabályaival foglalkozik. Tevékenysége az e szabályokat tartalmazó kereskedelmi egyezmények kidolgozására, betartatására és ellenőrzésére, a keletkezett viták rendezésére irányul. Ezeket a nemzetközi szerződéseket a nemzetközi joghoz kötik, szorgalmazzák a világ kereskedő nemzetei. Noha országok kormányai írják e szerződéseket alá, mégis a fő cél a termékek előállítói, az exportőrök és importőrök tevékenységének elősegítése. A WTO az Uruguay-forduló tárgyalásain, 1995. január 1-jével jött létre, székhelye Genf.
A Kereskedelmi Világszervezetet a tagállamok irányítják, a döntéseket közmegegyezéssel, konszenzussal hozzák.