Illegális repterek és gyilkosságok jelzik: betelepültek a narkóbandák

A közép-amerikai országok egyre nagyobb aggodalommal néznek fel az égre: egyre másra érkeznek  az ismeretlen repülőgépek, amelyek tonnaszámra hozzák Mexikóból a továbbszállításra váró kábítószert.

A  kis közép-amerikai államok területe provizórikus repülőtérré változott – sok gép a hondurasi és a guatemalai őserdős területeken száll le és rakodja át az árut, de vannak olyanok is szép számmal, amelyel egyenesen a mexikói határig repülnek.

Az utóbbi időben ez a drogforgalom lett a közép-amerikai kis országok legnagyobb problémája és teljesen tehetetlenek a helyi hatóságok a jól felfegyverzett bandákkal szemben. Guatemala nem egyszer tette tönkre ezeket az illegális leszállópályákat – csak tavaly ötvenet – , de hamarosan új helyen újból működni kezdenek. A bűnözők pedig nem ismernek határokat és a kérdés nemzetközi mértékűvé növekedett.

2013-ban az ENSZ drogjelentése megállapította, hogy az Egyesült Államokba érkező kábítószer 80 százaléka kapcsolatba lép valamelyik kis országgal  a térségben: a legnagyobb szállítmányok a szárazföldön mozognak vagy a tengeren hajóznak, de nem kevés a légiúton érkező áru sem.

Sok ország – így például Costa Rica – képtelen fedezni az ellenőrzés költségeit. Az illegális leszállópályák Hondurasban La Mosquita környékén vannak, Guatemalában Petén a célpont, míg Costa-Ricában karibi partok nyujtanak jó leszállási lehetőséget a narcógépeknek. 

Az ellenőrzést most igyekeznek az Egyesült Államok segítségével a nagyobb országokra bízni, így Kolumbiára, Salvadorra és Mexikóra: a radarok összefüggően figyelik a légterét a szomszédos országoknak is. Ennek ellenére egyelőre kevés eredményt tudnak felmutatni. A narkó nyomában pedig megérkezett a bűnözés is: a drogfutárok verbuválása, maj. d bizonyos idő után meggyilkolása mindennapos eseménnyé vált. Az országok szociális problémái pedig kifogyhatatlan drogfutár utánpótlást biztosítanak a térségbe települ mexikói és kolumbiai drogbandáknak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez