Az Alberto Díaz „Korda” által 1960-ban készített emblematikus fénykép – melyen az akkor 31 éves szakállas-bajuszos Comandante a távolba tekint – minden bizonnyal az emberiség történetének legnagyobb példányszámban reprodukált fotója.
A portréból a szakértők becslése szerint 20-25 darab, az eredetiből előhívott példány létezik, a negatív pedig a kubai kormány tulajdonában van.
A képet Korda Guevara halála után adományozta Giangiacomo Feltrinelli olasz szerkesztőnek, egy a gerillavezér életéről szóló cikk illusztrációjaként. A fotós egyébként soha nem kért pénzt, a munkáját újra pubilikáló kiadóktól, egy esetben perelt csupán egy orosz vodka márkát, mivel nem tartotta ildomosnak, hogy a forradalmi jelkép egy szeszes italt reklámozzon. A perrel nyert 50,000 amerikai dollárt Korda a kubai egészségügynek adományozta.
A másik fénykép, mely szintén borsos áron talált gazdára, az előbbinek akár vetélytársa is lehetne. A fotót 1963-ban készítette a René Burri svájci fotográfus Bolíviában 1963-ban. A portrén Che felvont szemöldökkel egy kubai szivart szív. Korda és Burri között eldöntetlen kérdés maradt, hogy vajon a Comandantéról készült két híres portré közül melyik viszi a pálmát.
Burrinak volt egy híres anekdotája arról, hogy a nyolcvanas években Korda írt egy nagyon kedves levelet neki. Ajándékként mellékelte Cheről készült fotóját, azzal, hogy ez a Guevaráról valaha készült leghíresebb felvétel. René Burri a következőképpen válaszolt: “Kedves Alberto, nagy megtiszteltetés számomra, hogy megkaptam az általad Cheről készített fényképet. Most azonban elküldöm neked a Guevaráról valaha készült legjobb fotót” – írta, mellékelve az általa készített szivaros képet.
Tessék választani!