A 11 hónapja tartó béketárgyalások alatt eddig egyetlen pontban, az agrárkérdés rendezésében sikerült megálapodnak abból a hat témakörből, amelyet rendezni kell egy tartós megbékélés érdekében.
A FARC 1964-ben alakult, főként a szegényparasztság érdekeinek a védelmében. Az utóbbi harminc év alatt a konfliktus a kormány becslései szerint 600 ezer halálos áldozatot követelt, 3,7 millió ember pedig elmenekült a lakóhelyéről.
Kubában 2012. november 19-e óta folynak a béketárgyalások a kormány és a gerillák képviselői között. A tárgyalások megkezdése előtt a gerillák egyoldalúan két hónapra, január 20-áig tűzszünetet hirdettek, és arra szólították fel a kormányt, hogy kövesse példáját, de Juan Manuel Santos államfő ezt elutasította, mondván, a hadsereg addig folytatja a harcot, amíg tető alá nem hozzák a végleges békeegyezményt.
Juan Manuel Santos elnök korábban azt mondta, hogy egy éven belül békét akar kötni, a FARC pedig kétoldalú tűzszünetet szorgalmazott. Az elnök viszont elutasította, hogy tűzszünet lépjen életbe a békekötés előtt.
A több mint negyvenéves fegyveres konfliktus végére pontot tevő megállapodás rendelkezne az áldozatok kárpótlásáról és rehabilitálásáról valamint a konfliktus végleges demilitarizálásáról.
A havannai tárgyalásokon a FARC javaslatot tett az esedékes elnökválasztások elhalasztására, valamint egy alkotmányozó nemzetgyűlés összehívását sürgette, mely javaslatot a kormány kategorikusan elutasított.