Irán csodálatos mozaikjai

Irán tele van középkori mecsetekkel, azok meg burjánzó mintákat rajzoló csempékkel. Olyanokkal, amelyektől leesik az állunk, és amelyeket igazán kár lenne kihagyni.

Mehrdad Rasoulifard fotográfus képein a fotelturisták is végigjárhatják a látványos helyeket, amelyeket a középkori perzsa építészet hozott létre. Az elragadó geometriai szerkezeteket és mintákat, amelyek főként a mecsetek mennyezetein érvényesülnek. Nézzük meg hát mi is az első sorból a fantasztikus kompozíciókat.

1

Ez a méhkaptár-szerű mennyezet a Hazrate-Maszomeh mecset egyik külső terét koronázza Komban, a síiták szent városában. Itt van eltemetve Mohamed próféta legkedvesebb leánya, Fatima, aki 816-ban bátyjához, Reza imámhoz igyekezett Medinából Meshedbe, de útközben megbetegedett, és a városban meghalt.

2

Itt pedig egy részletet láthatunk ugyanannak a mecsetnek a belső teréből.

3.

Megint csak a Hazrate-Maszomeh mecset mennyezetét csodálhatjuk, egy másik ponton.

4

És megint. Elképesztő, hogy egyetlen mecseten belül mennyi minta lelhető fel.

5

De ez már itt Iszfahán. A 400 éves Lotfolláh sejk mecset mennyezete.

6

Ez is ugyanaz az iszfaháni mecset. Kívül is ugyanolyan részletgazdag a diszítés, mint belül.

7

Még mindig Iszfahánban vagyunk, de már a 900 éves Dzsameh (Péntek) mecset aranyozott mennyezetét látjuk.

8

Repüljünk tovább Sirázba, és fordítsuk az ég felé az arcunkat a Shahe-Cheragh mecsetben.

9

Aztán meg a Naszir-Al-Mulkban. Ahol egyébként már jártunk ezen az oldalon is, a festett üvegablakokon átszűrődő kaleidoszkóp-szerű fényeket csodálhattuk meg a belső terekben.  

De ezek a képek tényleg csak ízelítőt adnak. A látvány sokkal szebb, ha élőben nézzük. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a való világban is tehetünk egy építészeti túrát Iránban. De ha ez most mégsem adatik meg, akkor barangolhatunk a fotós Instagramján. @m1rasoulifard

(Visited 3 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez