A nagyvázsonyi Fekete Sereg Ifjúsági Egyesület által koordinált az “Óceán elválaszt, az ifjúság összeköt” projekt, az Európai Unió Fiatalság Lendületben programjának keretében jött létre, hogy elősegítse a résztvevő hat ország ifjúsági nevelőinek tapasztalatcseréjét.
A márciusban, hazánkban is bemutatkozott Patricia Chávez Zalles és az Aprendizaje en Acción alapítvány (AEA) vendégeiként tíz napot töltöttünk a bolíviai Santa Cruz városában, ahol a fogadószervezet munkáját és ifjúságnevelői módszereit tanulmányozhattuk.
A bolíviai tapasztalatcserén a Fekete Sereg Ifjúsági Egyesületet Kandikó Rita a szervezet elnöke, illetve Hardy Márton, a programban résztvevő spanyol civil szervezetet a Jóvenes Dinamizadores Rurales-t pedig Gloria Villalba képviselte.
A helyi társadalmi realitásoknak megfelelően az AEA az önkéntes munkán keresztül az emberi jogi oktatással, szociális vállalkozás-menedzsmenttel, vezetőképzéssel, kulturális és identitás megőrzéssel, valamint természetvédelmi képzésekkel igyekszik ott segíteni a helyi ifjúságot, ahol arra a legnagyobb szükség van.
Az AEA elsősorban a nehéz helyzetben élő vidéki, vagy városokba vándorolt, őslakos származású fiatalság oktatásával, társadalmi szerepvállalásának támogatásával, a civil szféra és a szociális háló erősítésével, valamint az ifjúság aktív, kreatív és kezdeményező állampolgárrá nevelésén fáradozik immár több mint öt éve.
Látogatásunk során alkalmunk volt megismerkedni olyan újító kezdeményezésekkel, mint a Chiquitaniai Erdők Megőrzéséért Alapítvány, az EL DEBER napilap és az AEA közös gyermekújságírói programja, a Ruta Verde, azaz a Zöld Út melynek keretében a fiatalok a kommunikációs oktatás mellett megismerkedhetnek Santa Cruz természeti kincseivel és azok védelmének fontosságával.
Az AEA alapítvány jóvoltából szintén lehetőségünk nyílt a délutáni foglalkozásokat tartó kerületi könyvtárak pezsgő ifjúsági életének megismerésére, melyek kulturális és társadalmi központként zenei, irodalmi és képzőművészeti alternatívákat kínálnak a társadalom és a város peremén élő fiatalok képességfejlesztésére.
Jártunk közösségi rádióknál, olyan neves alapítványok képviselőivel tárgyaltunk, mint a kontinens-szerte elismert Fundación AVINA, a jó képességű, ám hátrányos helyzetű fiatalok egyetemi oktatását támogató AMIGARSE alapítvány, a Bolívia Amerikai Intézet, és több polgármester tolmácsolásában nyerhettünk betekintést a fiatalokkal végzett munka kihívásaiba. Szintén tiszteletünket tettük a Tartományi Ifjúsági Tanácsnál, amely 109 ifjúsági és civilszervezet koordinációját látja el, illetve a jártunk a Full TV helyi televíziós csatornánál ahol az európai önkéntességről beszélgettünk.
A Santa Cruzban töltött tíz nap alatt civil szervezetek és szociális projektek sokaságával ismerkedhettünk meg, olyan, a pozitív változások mellett elkötelezett fiatalokkal találkozhattunk, akik a jövő társadalmának építésében már most is kulcsszerepet játszanak.
Köszönhetően az olyan elkötelezett önkéntesek munkájának, mint az kitűnő vendéglátó és fáradhatatlan társadalmi aktivistákból álló Aprendizaje en Acción alapítvány csapata bolíviai tartózkodásunk alatt páratlan tapasztalatokkal gazdagodtunk.
A projekt záróakkordjaként jövő héten kerülnek megrendezésre Uruguayban és Paraguayban az egyéves program kiértékelő konferenciái.