Természetesen az első helyen a régiós óriás, Brazília panaszai állnak, ám a megfigyelési botrány mellett a Latin-Amerikai vezetők egy sor további problémával is előhozakodnak az ENSZ plénuma előtt.
Dilma Rousseff brazil államfő ígéretéhez híven kemény kritikával illette az Egyesült Államok kormányát és azt is sietett megerősíteni, hogy nem lesz Obama-Rousseff találkozó, legalábbis a közeli jövőben biztosan nem.
A brazil államfő arra is kitért, hogy nézetei szerint eljött a nemzetközi szervezetek megreformálásának ideje – nevezetesen Rousseff a Valutalapban és a Biztonsági Tanácsban kívánja nagyobb szerephez juttatni a fejlődő országokat és köztük természetesen Brazíliát.
Kolumbia elnöke Juan Manuel Santos országa Nicaraguával folytatott területi vitáját vitte az ENSZ elé, illetve a kolumbiai békefolyamatról beszélt a világszervezet képviselőinek. A folyosón – ha igaznak bizonyulnak a BBC Mundo értesülései – José Mujica rövid csevej után felajánlotta Uruguay közvetítését és felségterületét a Nemzeti Felszabadítási Hadsereggel folytatandó béketárgyalások lefolytatásához.
Costa Rica szintén Nicaraguát támadta – Chinchilla elnök asszony nehezményezte, hogy a közép-amerikai ország a nemzetközi jogra fittyet hányva, agresszív terjeszkedési politikát folytat a Karib-térségben.
Cristina Fernández szintén a Biztonsági Tanács reformja mellett tört pálcát, amely nézetének a tőle megszokott túlfűtőt stílusában adott hangot és természetesen az Egyesült Királysághoz is volt pár keresetlen szava „Falkland-ügyben”.
Ha valakinek, akkor az ENSZ előtt most debütáló Nicolas Maduro venezuelai elnöknek mindenképpen volt mit az USA szemére vetnie, hiszen Washington delegációjának, több tagjának vízumkérelmét is megtagadta. Maduro azt is az USA szemére vetette, hogy hivatalos kínai útja során az észak-amerikai légirányítók nem engedélyezték, hogy a venezuelai kormánygép belépjen Puerto Rico légterébe, válaszul a caracasi kormány azon lépésére, hogy menedékjogot adott Edward Snowdennek, az NSA volt elemzőjének, aki titkos adatok egész sorát szivárogtatta ki.
Az észak-amerikai tisztségviselők, élükön Marie Harffal a külügyi tárca szóvivőjével arról biztosították a venezuelai elnököt, hogy Washington nem adott utasítást a Madurót szállító repülőgép bármiféle akadályoztatására.