Ezt Fernando Núñez Fábrega panamai külügyminiszter jelentette be annak kapcsán, hogy az országot megszabadítják a veszélyes fegyverektől. A nagy mennyiségű mustárgázt és más vegyi anyagokat, valamint a különböző bombákat a múlt század harmincas éveitől vitték – többek között – San Juan szigetre és egészen 1970-ig állandóan készelétben álltak, hogy megvédjék a csatornát. A fegyverek felett az amerikai hadsereg gyakorolt elenőrzést. A Pentagon szakemberei ezekben a napokban érkeznek Panamába, hogy felmérjék a hátrahagyott fegyverek mennyiségét és elkezdjék az elszállítás megszervezését – közölte Fernando Núñez Fábrega.
Hivatalosa soha nem készült jelentés ezekről a vegyi fegyverekről, de újságírók már egy ideje közzétették, hogy mustárgázt és foszforbombákat is tárolnak a panamai szigeten. A fegyverek első szállítmánya még a második világháború idején érkezett tonnaszámra: brit, kanadai és amerikai katonai szállítmányok hozták ezeket és, korabeli adatok szerint, a Japán elleni támadásra készülve vitték oda. A vegyi fegyverek elszállítása már hosszú ideje témája volt az amerikai-panamai kétoldalú tárgyalásoknak, de a megbeszélésések 2003-ban elakadtak.
Most azonban, amikor a vegyi fegyverek használata és tárolása Szíria kapcsán a nemzetközi politikai élet fontos részévé vált, sikerült ebben a kérdésben is megegyezi: az Egyesült Államok el fogja vinni Panamából a tonnaszámra ott tárolt vegyi fegyvereket és bombákat.