Egy városnyi német föld a venézek hazájában – Colonia Tovar

Elhagyjuk a caracasi völgyet, majd egy kisebb autópályaszakasz után kanyar jobbra és kanyar, kanyar, kanyar… A cél Colonia Tovar, egy város, ahol Guten Tag-gal köszönik a napot, német sört isznak,  lakói között sok a szőke, kékszemű  és amely  egyedülálló Venezuelában.

A  termékeny Aragua völgyet a Karib-tengertől elválasztó hegységben, valahol 1800 méter magasan, ahol az utazó már semmit sem remél, csak a hatalmas hegyek között meghúzódó mély völgyek csendjét, büszkén és máig kissé idegenül áll egy városka – Colonia Tovar. Az éles tűkanyarok, a meredek sziklafalak után egyszer csak kinyílik a táj és az emberben felmerül a kétség – itt valamit elnéztünk. Napok óta Venezuelában bolyongunk – most pedig itt vannak a bajor Alpok? 

Colonia Tovar középkori házai, gót betűkkel írt, fából faragott cégérei, takaros üzletei a legkevesebb, hogy meglepetést okoznak itt, Venezuela hegyeiben. Különösen, hogy a zöldséges stand mögött egy szőke eladó kínálja a sorba rakott gyümölcsöket – nem mindennapi jelenség a többségében nem éppen szőkék lakta Venezuelában. Colonia Tovar egy szelet németföld – ahol a kenyeret brotnak írják, a sört helyben főzik, a kávézóban a hölgy sváb népviseletben hozza a németesen laza kávét.  Az ablakokban pedig ott virít, na nem a muskátli, de egy hozzá megszólalásig hasonló piros virág. 

A történet kezdete pedig  a XIX. század elejére nyúlik vissza, amikor José Antonio Páez, egy kiszolgált tábornok, aki éppen a venéz elnöki székben ült ebben a függetlenségi, majd belső háborútól megtépázott országban és amikor körülnézett, csak pusztulást és elnéptelenedett vidékeket látott. 

Gyorsan lépni kell  – egy néptelen országban nem érdemes elnökölni, hát elfogadott egy új bevándorlási törvényt és követeivel körülnézetett Európában: kik lennének azok, akik országa legtermékenyebb vidékein otthonra lelhetnének. A terv azonban terv maradt: Európában senki sem csomagolt, hogy az akkor még valóságában és hírnevében eyaránt vad Venezuelában letelepedjen. Egészen addig nem is történt semmi, amíg az olasz eredetű Agustín Codazzi – szintén kiszolgált katona és ma már Venezuela hőse, akinek földi maradványai Simon Bolivar mellett pihennek a caracasi Nemzeti Pantheonban – kartográfiai tanulmányokat nem kezdett e hegyvidéken. 

Feltérképezte a tájat, leírta az éghajlati sajátosságokat és ezzel a tudással, valamint azzal a meggyőződéssel, hogy rátalált az európai telepeseknek való legmegfelelőbb klímára,  Európába indult. Ott aztán találkozott Alejandro Benitz német úriemberrel, akinek elnyerte a rokonszenvét és utóbbi fogta a térképrajzokat, Párizsban kinyomtatta és elkezdte terjeszteni a német falvakban. Földműveseket és iparos embereket keresett. 

Nyolcvan család szedte a sátorfáját német földön és Codazzi kiséretében 1843. március 4-én  La Guaira partjainál venéz földre léptek. Codazzi éveken át együtt élt és dolgozott a telepesekkel, a helyet pedig, ahol mindez történt,  Matín Tovarról nevezte el. utóbbi a venezuelai függetlenségi harc kiemelkedő személyiségeként éppen megérdemelte, hogy elnevezzenek róla – mondjuk egy megyét. 

A telepesek tehát megérkeztek, letepedtek és létrehozták a maguk német Venezueláját. A hely sok  szempontból mégsem volt éppen kedvező: bár Caracastól csak 60 kilométerre fekszik, az odavezető meredek hegyi út még megpróbáltatást jelent még  a mai korszerű autóknak is. Akkoriban azonban szinte elzárta a települést a külvilágtól és ezzel pont  is került a további bevándorlásra. Aki jött, az már maradt, de az iskolák és a templom hiánya miatt sokan játszottak a hazatérés gondolatával. Haza  mégis kevesen mentek, a település ma 15 ezer lakójával népes közösségnek számít Venezuelában.

S kik lakják ma Colonia Tovart? Venezuelaiak, hiába minden német külsőség, a jól nyomon követhető kulturális és szokásbeli, de gyakran még táplálkozásbeli sajátosságok, Colonia Tovar lakói venezuelainak vallják magukat.  A neveik továbbra is egy zárt közösségről tanúskodnak: a topográfiai távolság miatt  Tovar lakóinak sokszor egy családon belül is azonos a nevük, de ha nem is azonos, legalább német hangzású. Korábban gyakori volt a rokonházasság – ez mára már nem jellemző. Az 1950-es években érkezett Németországból, Baden környékéről még egy bevándorlási hullám, akik az eredeti közösségbe ,,vérfrissítést” hoztak – a szónak minden értelmében. 

Rosti emlékirataiban azt írta, kiváncsi lenne, mi lesz a településből egy nemzedék múlva: nos sajnos már nem modhatjuk meg neki, amit láttunk. Colonia Tovar él, virul és fejlődik. 

Ma Tovar lakói gazdaságilag jóval a venezuelai átlag felett élnek, a csak itt meghonosított és termelt gyümölcsök – az eper és a barack –  jelen vannak a caracasi és más  városok piacain. A térség pedig első számú turisztikai célpont lett  –  lakóinak jövedelme így 70 százalékban ma már a turizmusból származik. Bár a város lakói már nem beszélik a németet, mégis, akinek olyan egzotikumokra fűlik a foga, mint a köményes káposztasaláta és az eper tejszínhabbal, valamint szereti a hűvös éjszakákat s ehhez még ez a térségben nem mindennapi építészet is vonzza, Colonia Tovarban a helye. Legalább egy napra és egy éjszakára…

tovar6

Colonia T 4

tovar8

tovar3

foto: kaszabzs

(Visited 6 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez