Guatemala: amikor a facebook államfőt buktat
Ki hinné, hogy egy hölgy, Lucía Mendizábal 53 éves guatemalai vállakozó megbuktathat egy államfőt? Pedig ez történt Otto Pérez Molina elnökkel, akit elsöpört a korrupciós botrány nyomán megindult elégedetlenség. Gutemala szeptember 6-án új elnököt választ.
Amikor Lucía Mendizábal április 16-án hazatért a munkából, fáradtan végigdőlt a heverőn és benyomta a TV kapcsolóját. A tévében éppen az elnök egyik botrányáról volt szó. Nem ritka a hasonló a közép-amerikai országban, ahol a korrupció, a fegyveres badák, a kábítószer csempészek hírei uralják a közéletet, és ahonnan a tavaly nyári Amerikába tartó gyermek-odüsszea résztvevőinek többsége származik. Azon a napon a szokásosnál is jobban felháborodott mindezen és azonnal a számítógépéhez ült. A Facebookon elküldte felháborodott véleményét a barátainak. ,,Meglátjuk, most végre teszünk-e valamit” zárta le a bejegyzést.
Aztán elment aludni. Amikor felébredt, a bejegyzés már fordult egyet az ország körül és elindította azt a tüntetés sorozatot, amely végül az elnök bukásáhot vezetett. Szokatlan, a közép-amerikai szegény és megnyomorított társadalmoktól igen váratlan fordulat következett be és a tüntetők nem voltak hajlandók többé elhagyni a teret az elnöki palota előtt.
Persze kellett hozzá néhány lelkes önkéntes is, volt közöttük diák, jogász, dizájntervező – ők fogalmazták meg az első kiáltványt, amely az elnök azonnali lemondását követeli. Aztán még sok nyilatkozat következett. A mozgalom – a felháborodott állampolgárok mozgalma – hamarosan 35 ezer főt számlált: abban az országban, ahol a lakossság 60 százaléka nyomorszinten él és a gyilkosságok számát illetően előkelő helyen áll a világban, megszületett a remény. Végül hosszú hónapok tüntetései után az elnök távozott, bíróság elé kerül és Guatemala ma új elnököt választ.