Szexjátékok a bagdadi piacon
A bagdadi belváros Sordzsa piacán egy fiatal férfi int a barátjának. Rámutat egy utcai árus portékájára a zsúfolt járdán. Ezt nézd! – mondja. A hangra odakapja a fejét egy nő is, aztán sietősen elfordul, és szapora léptekkel odébáll.
Ilyen még Nyugaton sincs, ilyesmit nem tesznek közszemlére egy piacon – mondja társának a férfi a Közel-Kelettel foglalkozó tekintélyes al Monitor tudósítása szerint. A bagdadi piacokon sok meglepetés érheti az embert. Mindent árulnak, még gyógyszereket is. De amire a legkevésbé számítanál arrafelé: felnőtt játékszerek is vannak a kínálatban, szépen, akkurátusan sorba rakva. Férfiaknak és nőknek valók egyaránt, a legváltozatosabb színekben és méretekben.
Mindez egy muszlim országban, ahol a hatalom gyakran nyúl bele a polgárok magánéletébe a vallás és az erkölcs nevében. Ahol az utcára fejkendőben vagy fátyolban lép ki a nők túlnyomó többsége. Az iraki társadalom törzsi és konzervatív, az utóbbi évtizedben pedig erősödött benne a vallási kontroll is. Furcsa, hogy a szexuális játékszereket mégis nyíltan árulják egy olyan nagy és forgalmas piacon, mint a Sordzsa. Ahova élelemért, ruháért vagy kozmetikumokért mennek az emberek. Az árusok egyike azt mondja: szerinte az ő üzlete éppen olyan normális, mint bárki másé.
Az al Monitor újságírója szerint gyakran állnak meg fiatal fiúk az árusok előtt, mosolyognak és viccelődnek. Az egyikük kezébe vesz egy műpéniszt, és meglengeti a barátai előtt. Többen kitérnek előle, és megkérdezik az árust: tényleg vesz valaki ilyent?
A felnőtt játékok viszonylag nem oly rég tűntek fel az iraki piacokon. A hatóságok nem is hunytak szemet felettük. 2012-ben a bagdadi városi tanács, amelyet zavart a kellékek gyors és nyilvános terjedése, jogi lépéseket sürgetett mindenki ellen, aki benne van a bizniszben. De ahhoz nem volt elég az ereje, hogy ennek érvényt is szerezzen. Csak annyi történt, hogy az árut ma már könnyebb megtalálni.
Egyébként nincs törvény, amely tiltaná a szexuális játékszerek árusítását, jóllehet széles körben illetlennek és erkölcstelennek tartják az ilyesmit. Az egyik árus szerint 2004 óta folyik a piaci kereskedelem. Ő maga beérné azzal, ha diszkréten női szépségszalonokban árulhatná a portékáját, esetleg dalaláknak, női viszonteladóknak adhatná tovább, akik aztán a szomszédasszonyok közt találnának újabb vevőkre. De a konkurencia nagy, sok piacon rakják ki jól láthatóan a játékokat.
Az ő vásárlói egyébként főleg férfiak, akik vagy azért vesznek plasztik didókat, mert viccesnek tartják őket, vagy azért, mert meg akarnak tréfálni valakit. Bár jópár embernek tényleg szüksége van rá, mégha meg is próbálják viccel elütni a dolgot – teszi hozzá. A nők nem a piacon vásárolnak. Ők telefonon rendelik meg a kiszemelt árut.
A vásárlók közt sok a tinédzser is. A játék többnyire Kínából érkezik, gyógyszerek és ruhák közé rejtve csempészik be, és 40-200 dollárért, 11-56 ezer forintért talál gazdára. De vannak különleges, drága darabok is, ezeket rendelésre hozatják. Senki sem vizsgálta be őket, a használatuk gyakran okoz gyulladást és betegségeket. A recept nélkül elérhető pénisznövelők pedig halálhoz is vezettek már nem is egyszer. Ezt már egy gyógyszerész meséli.
Egy parlamenti képviselőtől, a nemzetbiztonsági bizottság tagjától pedig azt tudta meg az Al Monitor, hogy “az ilyen erkölcstelen termékek beengedése az országba nem kisebb bűn, mint amit az Iszlám Állam követ el a társadalom szétzilálásában”. A honatya a határokon tapasztalható korrupcióval és a rossz biztonsági helyzettel magyarázza, hogy az államilag tiltott gyümölcs mégiscsak bejut Irakba.
A szomszédos országokban, Iránban, Jordániában és Szíriában úgy vélik, hogy Irakban el lehet adni az olyan termékeket, amelyek mélyen az egészségügyi követelmények alatt vannak. És ezt ki is használják: többször buktatott le a bagdadi kormány a határon túlról érkezett hamis gyógyszert vagy romlott élelmiszert. De a mostani biztonsági helyzetben, megvásárolható tisztségviselők mellett aligha állhatja útját valami a bármilyen okból is tiltott termékek bejutásának Irakba.