Ruben Castillo, a találkozó társadalmi és civil fórumának koordinátora a Nuevo Herald napilapnak adott interjújában kifejtette, hogy a szervezők minden megtesznek azért, hogy a konferencia a civil szféra legszélesebb reprezentációja mellett kerüljön lebonyolításra.
A közép-amerikai országban szervezett Amerika-csúcs egyébként az tárgyalások történetében az első olyan találkozó lesz, amelyen a kubai kommunista rezsimmel nyíltan szembehelyezkedő szervezetek is helyet kaptak.
„Célunk a civil társadalom lehető legszélesebb szegmense számára biztosítani az előre megtervezett menetrend szerint lebonyolítandó, magas szintű és konstruktív párbeszédet.”
-tette hozzá Castillo.
A Nuevo Herald írása szerint a rendezvényre meghívottak – köztük a találkozóra várt kubai disszidensek – hivatalos listáját várhatóan még ezen a héten nyilvánosságra hozzák a szervezők.
Washingtoni források szerint Barack Obama számára az Amerika-csúcson a fő prioritást az USA és Venezuela közötti diplomáciai feszültségek jelentik majd. A Fehér ház továbbá abbéli aggodalmát fejezte ki, hogy a Nicolás Maduro venezuelai államfő számára biztosított különleges jogkör egyenesen az országban idén esedékes törvényhozási választások legitimitását is veszélyeztetheti.
„Az USA-t komoly aggodalommal tölti el Maduro államfői jogkörének kiszélesítése” – fejtette ki Alex Lee. (Az AFP fotóján)
Alex Lee, a dél-amerikai és kubai ügyek államtitkár-helyettese elmondta, hogy az átlátható választások lebonyolítása felé tett első lépésként, Caracasnak megoldást kellene találnia az országot sújtó belpolitikai krízisre.