Spring Break most és régen

Magyarul tavaszi szünetet jelent és nekünk csak annyit tesz: egy hét szünet az iskolában. Azonban ha az ember nem tanár vagy diák, akkor felnőttkorára igazán keveset mond számára ez a két szó. Nem így az Egyesült Államokban. Több százezer fiatal indul útnak a legnépszerűbb úti célok felé, hogy egy óriásit bulizzon.

Nem mindig volt azonban így. Többek között az MTV-nek és a Girls Gone Wildnak köszönhetően a 20. század végére egy egész kultusz épült az általában egy vagy két hetes iskolai szünet köré. Nem nehéz most sem megtalálni ennek elemeit bármely amerikai filmben, az időnként lecsúszó fürdőruha, a vizes póló bajnokságok és az éjjel-nappal folyó olcsó sör szinte elengedhetetlen kelléke a márciusi őrületnek. Ezt lovagolta meg a már említett TV-csatorna és sorozat.

mtvU Spring Break 2014 - Day 3

Mielőtt azonban a felnőttek legrosszabb rémálmává vált volna az egyébként végtelenül kellemes időszak, igazi szülőbarát eseményről volt szó. 1947-ben a LIFE magazin kísért el tízezer fiatalt a dél-kaliforniai Balboa Beachhez, ahol a fiatalok napközben a parton táncoltak, este pedig tábortüzek körül üldögélve hallgatták az akkori slágereket hordozható rádiójukon.

2012-ben készült film James Franco és Selena Gomez főszereplésével, Spring Breakers címmel. A nem túl jól fogadott film cselekménye nem konkrétan a tavaszi szünetről szól, hanem egy csapat lányról, akik különböző bűntényeket követnek el, de ettől függetlenül már az előzetesből átjön, hogy mire is gondolunk Spring Break alatt a 2000-es években. További, a témát valamelyest feldolgozó filmek például a From Justin to Kelly (Strandszerelem) vagy a ’90-es évek végén készült She’s All That (A csaj nem jár egyedül). Ennél jobban talán nem is illusztrálhatnánk 1999-et és a Spring Breaket.

Fotó: Europress Getty Images

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez