Szkafanderben, rendkívüli biztonsági intézkedések mellett épp a krími-kongói vérzéses láz vírusát vizsgálták a Nemzeti Biztonsági Laboratórium munkatársai szerdán. A betegség gyakran halálos kimenetelű, a tünetei leginkább az ebolához hasonlítanak. Ez Közép- Európa egyetlen ilyen típusú laborja, Európában is csak néhány hasonló működik. Azon dolgoznak, hogy minél többféleképpen és gyorsabban tudják ki mutatni a legveszélyesebb kórokozókat. Akár már négy órán belül meg tudják állapítani, ha valaki megfertőződött.
„Nemcsak, hogy meg tudjuk mondani gyors módszerekkel, úgynevezett molekuláris módszerekkel, de most már képesek leszünk arra is, hogy megnézzük, hogy az illetőnek van- e ellenanyaga’ – fogalmazott Kis Zoltán, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának vezetője.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár kijelentette: a kormány azzal segíti az Európai Unió ebola elleni harcát, hogy a laboratóriumban az unión és unión kívüli országok mintáit is vizsgálják majd.
„Érkezhetnek onnan leletek és minták, amelyeket a leggyorsabban itt tudnak a kollégák diagnosztizálni. Ezen kívül elindult egy jótékonysági akció is, amelynek értelmében az európai uniós tagországok felajánlottak különböző védőeszközöket, fertőtlenítőszereket” – mondta az államtitkár.
Eddig tízezren fertőződtek meg az ebolavírussal a nyugat- afrikai térségben, és Libériában a legsúlyosabb a helyzet. Az Egészségügyi Világszervezet magyarországi irodavezetője azt mondta: ott a legnagyobb feladat a járvány elfojtása, az érintett országokban azonban ehhez jóval több egészségügyi szakemberre és kórházakra lenne szükség.
Pusztai Zsófia, az Egészségügyi világszervezet Magyarországi irodavezetője szerint legalább 50 ebolabetegeket kezelő központra lenne szükség, amely körülbelül 4500 ágyat jelent. Jelenleg 1120 ágy elérhető és 16 ilyen központ van, ezért az amerikai hadsereg 3000 embert vezényelt a térségbe, hogy felállítsanak 20 kórházat. Ugyanígy, az angol kormány is felajánlotta a segítséget, és további kormányok is – mind egészségügyi szakszemélyzetet, mind pedig logisztikai segítséget biztosítanak, és védőfelszerelésre is érkeznek felajánlások – hangsúlyozta Pusztai Zsófia.
A szakemberek hangsúlyozták: továbbra is kicsi a valószínűsége annak, hogy Magyarországon ebolajárvány alakuljon ki, a vírus behurcolásának esélye is igen alacsony.