“A dél-szudáni kormány nem utasít ki egyetlen külföldi alkalmazottat sem az országból” – jelentette ki Barnaba Marial Benjamin külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján, igyekezve megnyugtatni az országban működő külföldi vállalatokat és civilszervezeteket.
Utóbbiak korábban arra emlékeztettek, hogy a dél-szudáni lakosság egy jelentős részének élelmezése a külföldi segélyszervezetektől függ, és a külföldi munkavállalók kitiltása súlyosan nehezítené az élelmiszer-ellátást az amúgy is éhínség fenyegette országban.
A külügyminiszter ugyanakkor megjegyezte, hogy számos országban vannak olyan munkaügyi törvények, amelyek bizonyos állásokat hazai állampolgároknak, másokat pedig külföldieknek tartanak fenn. Hozzátette, hogy a kérdéses intézkedéseket megvitatják és közlik a vállalatokkal, de a részletekre nem tért ki.
A vitatott körlevelet kiadó Ngor Kolong Ngor munkaügyi miniszter szerdai közleményében hangsúlyozta, hogy a dél-szudániak részére fenntartok állások csupán alárendelt beosztások, és ezeket képzett dél-szudániak tölthetik be. Hozzátette: az ENSZ-ügynökségekre, diplomáciai képviseletekre és nemzetközi szervezetekre nem vonatkozik a körlevél.
A szeptember 12-én elfogadott és kedden közzétett körlevélben a munkaügyi miniszter elrendelte valamennyi magáncég és civil szervezet számára: értesítse minden külföldi alkalmazottját, hogy október 15-től megszűnik a munkaviszonya. A körlevélben említett cégek között bankok, biztosítótársaságok, távközlési és olajipari, valamit szállodaipari cégek szerepeltek. Az így megüresedett állásokat a körlevél értelmében megfelelő képesítéssel rendelkező dél-szudániakkal kell betölteni.
A 2011-ben függetlenné vált afrikai országba ivóvizet és élelmet szállító brit Oxfam civil szervezet dél-szudáni igazgatója, Tariq Riebl szerint a körlevél súlyosan megzavarja a több mint egymillió embert élelmező segélyprogramok munkáját.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet elmondta, hogy hónapokon át hiába próbált meg alkalmazottakat toborozni Dél-Szudánban. A magáncégek is munkaerő-hiánnyal küzdenek az országban, amelynek a lakossága mindössze 25 százaléka tud írni és olvasni.
Az országban több tízezer etiópiai, kenyai, szudáni és ugandai dolgozik, egyebek között a távközlésben, a bankszektorban, az olajkitermelésben és a szállodaiparban. Az ország december közepén polgárháborúba süllyedt, és a kilenc hónapig tartó harcok és etnikai indíttatású vérengzések miatt 1,8 millió dél-szudáni menekült el otthonából.