A cikkben megszólaltatott szakértők egyike, Mohamed Huszein, a Kairói Egyetem politológiaprofesszora szerint a háttérben az Amerikában aktív cionista lobbi áll, amely mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy az egyiptomi hadsereg ütőképesebbé váljon.
Huszein arra is rámutatott, hogy a – hivatalosan forradalomként ünnepelt – tavaly nyári kairói hatalomváltást Washingtonban továbbra is katonai államcsínynek tartják, s erre hivatkozva a kongresszus egyes frakciói blokkolják a két állam között született megállapodás teljesítését.
Hamdi Baheit, egy ezredesi rangú katonai szakértő az ad-Dusztúrnak nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok mindig talál valamilyen mondvacsinált kifogást. Szerinte Washingtonnak csak az a fontos, hogy a saját érdekeit biztosítsa. Az Egyesült Államoknak az is bevett szokása, hogy koholt vádak alapján helyezze nyomás alá azokat az államokat, amelyek nem engedelmeskednek parancsainak. Az ezredes kijelentette, hogy Egyiptom már ismeri az amerikaiak módszereit, és megvannak a megfelelő válaszai.
Az Egyesült Államok évi közel másfélmilliárd dolláros, főként katonai segítséget nyújt Egyiptomnak. A támogatás nagy részét azonban Washington befagyasztotta azután, hogy az egyiptomi fegyveres erők az akkori hadsereg-főparancsnok, és jelenlegi államelnök, Abdel-Fattáh esz-Síszi irányításával tavaly június 3-án megbuktatták az ország első, demokratikus úton megválasztott elnökét, az iszlamista Mohamed Murszit.
A két stratégiai partner viszonya történelmi mélypontra jutott, és hűvössége továbbra sem enyhült. John Kerry amerikai külügyminiszter júniusban Kairóban járt, és biztosította az egyiptomi kormányt, hogy a helikopterek rövidesen megérkeznek az észak-afrikai országba.
Az Apache-szállítmány azóta is várat magára, amit az újság hevesen elítél, tekintettel az “izraeli agresszióval járó következményekre”, és a Sínai-félszigeten tevékeny terrorcsoportok jelentette veszélyre. A palesztin Gázai övezettel határos régióban legutóbb vasárnap éjjel követtek el merényletet, amelyben legalább nyolcan életüket vesztették, és huszonöten megsebesültek.
Számeh Szeif Iljáz stratégiai szakértő a napilapnak elmondta, hogy az Apache helikopterek jelentősen javítanák a fegyveres erők hatékonyságát a dzsihadista csoportok elleni hadműveletekben az ország sivatagos, hegyvidékes részein. Iljáz ezt egyebek mellett azzal magyarázta, hogy a légi járművek jóval korszerűbb felderítő felszerelésekkel vannak ellátva, mint az egyiptomi hadsereg vadászgépei.
Abder-Ráfe Darvís stratégiai szakértő arra figyelmeztetett, hogy Washingtont semmi sem érdekli jobban Izrael biztonságánál, ez utóbbi viszont ellenzi az egyiptomi-amerikai megállapodásban foglaltak teljesítését, attól félve, hogy “az arabok újra összefognak ellene”.